Financie

Päť finančných rád pre deti a rodičov

Každé dieťa by sa malo naučiť hospodáriť s peniazmi. Predsa len peniaze sú neoddeliteľná súčasť našich životov a tak to bude aj naďalej. Deti by si mali uvedomiť, že za peniaze sa nekupujú len sladkosti, ale že peniaze sa získavajú prácou preto, aby sa mohlo kúpiť jedlo, obstarať sa bývania či aby sme si mohli dovoliť uspokojiť mnohé naše potreby. Podľa odborníkov by sa malo začať s deťmi hovoriť o peniazoch už čoskoro v ranom veku, kedy si začnú deti uvedomovať prítomnosť a dôležitosť peňazí v našich životoch. 

Aby ste svoje deti naučili hospodárenia a tomu, aby si peňazí vážili, rozhodli sme sa vypísať päť finančných rád, ktoré vám pomôžu naučiť deti šetrenia a všeobecne hospodárenie s peniazmi. 

1) Ako deti naučiť šetriť 

Deti si rýchlo zvyknú na to, že dostávajú vreckové. Lenže mnohé z nich sa rozhodnú peniaze minúť na sladkosti alebo hračky. Naučte ich šetriť, a to tak, že ich naučte odkladať si aspoň časť (napríklad desať percent) z vreckového. Povedzte im, že keď si našetria, budú si môcť kúpiť oveľa väčšie a drahšie vec, o ktorej sníva. Vyšetrovanie sa im zrazu zapáči a v budúcnosti tento um ocenia. 

2) Naučte je veriť sporením 

Je potrebné deti naučiť tomu, ako zabezpečiť svoju úspory. Naučte ich, že sporenie nie je vždy najhoršie, ako sa dočítajú na internete. Vďaka sporenia sú peniaze v bezpečí, nemusí ich schovávať doma a nehrozí strata či rýchla útrata. 

3) Kúpte im platobnú kartu 

Pre teenagerov je ideálne, keď im zaobstaráte platobnú kartu, na ktorú im budete jeden deň v mesiaci posielať ich vreckové, ktoré sa bude skladať z vreckového, z peňazí na obedy či prípadne z peňazí na autobus. Zrazu sa budú musieť naučiť hospodárenia, pretože iné peniaze počas mesiaca nedostanú. Musí sa teda snažiť, aby im peniaze vydržali po celý dlhý mesiac a aby pokryli všetky ich výdavky. 

4) Stále majte kontrolu 

Ak dieťaťu zriadite detský účet, je dobré využiť kontrolu, ktorá sa ponúka až do pätnásteho veku dieťaťa. Dovtedy môžu rodičia kontrolovať stav účtu dieťaťa a jeho výdavky, v prípade nerozvážneho nakupovanie je možné deťom prehovoriť do duše. 

5) Naučte ich s internetovým bankovníctvom 

Čo deti rozhodne ocenia, je orientácia v internetovom bankovníctve, ktoré je dnes nerozlučiteľné s bežnou platobnou kartou.