Financie

Nezabúdajte na komín – môže vás to vyjsť draho!

S blížiacou sa zimou by sme mali urobiť niekoľko dôležitých vecí. Ak máme záhradu, tak by sme ju mali pripraviť na zimný spánok – je nutná vertikulace trávnika, aby sme odstránili plste, machy a plesne, ďalej čistíme bazény či jazierka. K tomu všetkému je však potrebné aj poriadne prečistenie komína, pretože ten cez zimné obdobie dostane poriadny záprah. Mnoho ľudí však starostlivosť o komín zanedbáva, čo je škoda, pretože je to môže vyjsť následne naozaj draho.

Začiatok vykurovacej sezóny tento rok začal o štrnásť dní skôr, než tomu bolo vlani. Začiatkom vykurovacej sezóny tak začali poisťovne a hlavne hasiči upozorňovať na to, aby sa nepodceňovala údržba a starostlivosť nielen o komíny, ale tiež o kotla. Práve zanedbaná starostlivosť je veľmi často príčinou požiarov.

Mnoho ľudí nechce míňať za kominára, a tak sa rozhodnú, že starostlivosť o komín nechajú na jar alebo na budúci rok, lenže až im tesne pred vianočnými sviatkami vypukne v dome požiar, ktorý bude spôsobený práve zanedbanou starostlivosťou, tak zaplatí oveľa viac.

Poisťovne vám nemusí poistné plnenie vyplatiť!

Mnoho ľudí si však chabo myslí, že keď majú dom poistený proti požiarom, že vždy musí poisťovňa vyplatiť poistné plnenie. Lenže to nie je tak úplne pravda. Ak sa preukáže, že požiar vznikol zanedbaním starostlivosti o komín, potom poisťovňa nemusí vyplatiť ani halier.

Poisťovne si teraz na to dávajú veľký pozor, pretože požiarov, ktoré vznikajú zanedbaním starostlivosti o komín, neustále pribúda. Napríklad počas minulého roka sa likvidovalo viac ako 1052 požiarov, ktoré vznikli práve z tohto dôvodu. Jednalo sa vlani o pätinu viac, než tomu bolo v predchádzajúcom roku.

Aké problémy komína spôsobujú požiare?

Najviac požiarov vzniká z toho dôvodu, že vznietili sadze v dymovode, iné vznikajú napríklad nevhodnou konštrukcií komína alebo z dôvodu zamurovaných trámov. Počas minulého roka tieto požiare spôsobené zanedbaním komína spáchali škody za približne 52 miliónov korún.