Pôžičky

Nebankový register – čo je to vlastne ten register dlžníkov?

Zaiste ste popremýšľali o nebankový pôžičke tiež preto, že ste dúfali, že sa vyhnete nepríjemnému nahliadnutie do registrov. Predstava akési ohromné ​​databázy, ktoré o nás vie všetko, nás desí aj v prípade nebankových pôžičiek. Solídny nebankové spoločnosti samozrejme chráni sami seba – nechcú požičiavať problémovým klientom. Avšak register nie je k dispozícii iba jeden. Jedným z registrov je register SOLUS, trochu eufemisticky nazvaný ako „záujmové združenie právnických osôb“. Ak si požičiate od nebankovej spoločnosti, mali by ste podpisom zmluvy dávať súhlas so spracovaním a zdieľaním informácií s týmto registrom (samozrejme iba v prípade, keď s ním daná spoločnosť vážne spolupracuje). V registri sú vedené iba osoby, ktoré majú, alebo mali problémy so splácaním. Takže samotný fakt, že máte už nejaký úver Vám nemusí nijako uškodiť.

Ďalším nebankovým registrom je Nebankový register klientskych informácií, ktorý eviduje všetky Vaše úvery. Inými slovami, ak ste si požičali od firmy, ktorá spolupracuje s týmto registrom, ste v registri registrujú. Banky majú vlastné register – Bankový register klientskych informácii.

Chváliť sa nazeraním do registra nie je u nebankových spoločností zrovna obvyklé. Niekedy sa stane, že narazíte na spoločnosť, ktorá sa chváli tým, že do registra nenahliada, ale napriek tomu do neho nazrie. To samo osobe nie je na škodu, nebankové spoločnosti sú o niečo benevolentnejší než banky. Ak už máte úver a nikdy ste nemali problém so splácaním, pôžičku s najväčšou pravdepodobnosťou dostanete. Ak tušíte, že budete mať problém so splácaním, vedzte, že nebankové spoločnosti to vytuší tiež. Chráni tým seba i vás.