Financie

Ľudia sa v januári zadlžili viac ako počas Vianoc

Vianočné sviatky sa vždy nesú v rôznych znameniach. Pre väčšinu ľudí znamenajú tieto sviatky pohodu, relaxácie a čas strávený s rodinou. Samozrejme – presne o týchto veciach vianočné sviatky sú. Avšak s týmito sviatkami sa tiež spája nakupovania, a to bezpochyby. Jedlo musí byť na stoloch stále k mání, pretože naše jazýčky sú hlavne počas Vianoc o niečo mlsnější. Niet sa potom čomu diviť, keď na začiatku januára váha ukazuje o desať kíl viac. To prekvapenie je rok čo rok rovnaké.

Ďalšie priekopy do peňaženiek urobia naopak tie vianočné nákupy darčekov. Každý chce vyhovieť deťom, rodičom, partnerov či starým rodičom. Na cenu sa až tak neohlížejí, aj keď by sa nad ňou malo trošku uvažovať. Navyše veľa ľudí necháva všetko na poslednú chvíľu, keď sú lacné kúsky už preč. Preto im nezostáva nič iné, než kúpiť tie najdrahšie možné verzie vianočných darčekov. Keď v januári následne prídu vyúčtovanie a rôzne štatistiky, ktoré sa práve zameriavali na nakupovanie na Vianoce, ľudia sa zdesí. Počas Vianoc sa totiž väčšina občanov žijúcich v našom štáte pekelne zadĺžila, a to len z toho dôvodu, že túžila nakupovať, nakupovať a nakupovať. Nedbali na rezervu v peňaženke, minuli všetko do poslednej koruny a zrazu si museli požičať, pretože nemali na darčeky k Vianociam. Tak to ale skrátka u nás chodí a pomaly sa nad týmto zistením ani nezastavujeme.

Nad čím sa ale zastavíme, je fakt, že počas januára vzrástlo nakupovanie obyvateľov Českej republiky naozaj vysoko. Dokonca sme minuli oveľa viac ako v období Vianoc, čo je naozaj zaujímavé, a to hlavne z toho dôvodu, že väčšina ľudí až do pätnásteho januára nemala peniaze. Pravdepodobne za to môžu rôzne výlety na obľúbené zjazdovky, pretože si zima o dovolenke na horách doslova žadonila. S väčším nakupovaním pribudli samozrejme aj dlhy. Česi sa teda asi z dlhov nikdy nevyhrabe, čo dovádza veľa ľudí k plaču.