Financie

Kvôli zlatu sa obetovali aneb keď sa objavilo zlato

V súčasnej dobe je zlato to, do čoho radi investujeme svoje financie. Dokonca aj Česi do zlata chcú investovať, a to už je čo povedať. Avšak aj zlato sa muselo niekedy niekde objaviť. Aj keď tu bolo od pradávna, predsa len sme ho museli nájsť. To sa napokon stalo na Aljaške, kde sa objavilo v roku 1896, a to konkrétne na Klondiku. Objavenie zlata sa dnes označuje za takzvanú zlatú horúčku a ľudia si tento významný objav bohužiaľ s mnohými zosnulými ľuďmi pripomínajú dodnes. 

Aj keď sa so zlatom platilo už pred naším letopočtom, objavené bolo práve vo spomínaný rok. Jednalo sa o obrovský boom, za ktorým sa ľudia začali schádzať z každého kúta sveta. Bohužiaľ si takzvaná zlatá horúčka vyžiadala aj hromadu obetí. 

Z počiatku sa do miest, kde sa zlato objavilo (konkrétne do mestečka Dawson City), schádzali len pár tisíc ľudí, a to z okolitých kútov a miest. Neskôr sa však začali schádzať do zlatého mestečka ľudia z mnohých ďalších kútov a tisícky sa premenili vo sto tisíc. 

Prežila len polovica 

Keďže sa do mestečka nemohlo dostať ľahko, nemôžeme sa čudovať tomu, že honba za zlatým pokladom bola pre mnohých konečná. Do zlatého mestečka sa vydávali skutočne stovky tisíc ľudí, avšak priamo do samotného mesta sa dostala len polovica. Druhá polovica neprežila náročný terén, a to vďaka nedostatku jedla a vody. 

Každý kúsok miesta, kde sa zlato nachádzalo, si ľudia zaberali a len málokto si svoj kúsok dokázal ochrániť a ubrániť. Skutočne len málo zlatokopov dokázalo na zlaté horúčke zbohatnúť. Zbohatli tu predovšetkým obchodníci, ktorí boli nadšení z tučných ziskov. Pribúdalo teda najmä barov a hotelov i obchodov, a to len vďaka zlatej horúčke. 

Túžba po zlate, ktorá trvala dva roky 

Udalosť nazvaná zlatá horúčka bola jednou z najväčších masových migráciou za zlatom v dejinách. Nebola krátka, trvala dlhé dva roky.