Pôžičky

Čo je to dlhová špirála?

Ak ste si v minulosti požičali, možno ste sa s týmto termínom už stretli. Dlhové špirále sa tiež inak hovorí dlhová pasca. Jedná sa o stav väčšinou v rodinnom rozpočte alebo v osobných financiách, pri ktorom sa kvôli postupnému zadlžovanie dostávate k neschopnosti splácať jednotlivé pôžičky a úvery. Mnohí ľudia túto situáciu rieši tak, že si naďalej požičiavajú, že spláca úvery svoje úvery a takto to pokračuje donekonečna. Dostávajú sa do spomínanej dlhovej špirály či, ak chcete, dlhovej pasce, z ktorej nie je naozaj ľahké sa dostať von.

Bohužiaľ toto uväznenie v dlhovej pasci následne vedie k osobnému bankrotu. Do neho sa väčšinou dostávajú jedinci, ktorí majú nízke príjmy. Tí sú naozaj ohrozenou skupinou obyvateľov.

Prečo sa ľudia dostávajú do dlhovej špirály?

Dôvodom toho že sa ľudia uväzní v dlhovej špirále či takzvané v dlhovej pasce, je potrebné to, že sa předluží. Dôvodov, prečo sa sem ľudia dostávajú a prečo nakoniec nemôžu von, je naozaj veľa, ale predlženia sa je najčastejším dôvodom. Pokiaľ hovoríme o predlženie, hovoríme o tom, že dlžník má oveľa viac úverov, než koľko je schopný splácať. Väčšinou sa mu v taký okamih naskytne rovno niekoľko úverov, a to napríklad nákupy tovaru na splátky, hotovostné úvery alebo napríklad kreditné karty, na ktorých má dlhy a ktoré musia pod ťarchou ohromného úroku splácať.

K ďalším veľmi častým dôvodom, prečo sa ľudia dostávajú do spomínanej dlhovej špirály, je strata zamestnania alebo napríklad dlhodobá choroba, rozvod či úmrtie partnera, kedy je zrazu človek na všetky finančné záležitosti úplne sám. To opäť vedie k uzatváraniu nových úverov, ktoré sa opäť nedajú splácať.

Aký je vývoj dlhovej špirály?

Do dlhovej špirály sa dostávajú spravidla ľudia, ktorí si naberú úverov ďaleko viac, než koľko sú schopní splácať. Nové úvery využívajú ku splácanie starých úverov a tak to neustále pokračuje. Mesačné splátky tak neustále rastú, situácia sa stáva neudržateľnou a končí väčšinou neschopnosťou splácať jednotlivé úvery, čo následne vedie k osobnému bankrotu, ktorý je jediným možným východiskom zo situácie.