Česi sporí, v investovaní totiž nevidí zmysel ani rozdiel
Aký je rozdiel medzi investovaním a sporením? Mnohí Česi nad otázkou len pokrčí ramená a odídu bez toho, aby vyslovili odpoveď. Bohužiaľ nevedomých Čechov je čím ďalej viac. Stále pribúda tiež tých, čo povedia, že je sporí, pretože v investovaní nevidí žiadny rozdiel a ani zmysel. Rozdiel je však veľký. Zatiaľ čo u sporenia môže dôjsť len k minimálnemu zvýhodnenie našich úspor, pri investovaní úspor môže dôjsť k obrovskému navýšeniu našich financií.
Opäť sa však ukázalo, že Česi uprednostňujú istotu pred neistotou. Nemajú radi, keď nevedia, čo sa s ich peniazmi deje alebo či sa im vôbec vráti. Strach je dôvodom, prečo ľudia radšej sporia, než investujú.
Koľko Česi ušetria v priebehu mesiaca?
Aj keď sa v poslednom čase zdvihli platy, ukázalo sa, že Česi sporí stále rovnako. Z prieskumov vyplýva, že každý Čech si je schopný každý mesiac dať bokom zhruba tri a pol tisíc. Sporí však len ľudia v produktívnom veku, ktorí chcú mať našetrené na takzvané horšie časy alebo ktorí chcú mať peniaze na lepšie prežitie dôchodkového veku. Istou motiváciou však býva cestovania, aj na to si ľudia sú schopní našetriť pekné peniaze.
Ku sporenia Česi využívajú mnohé sporiace produkty. Najviac sa využívajú klasické sporiace účty, ktoré však nesľubujú veľké zvýhodnenie. Tiež sa využívajú veľmi často penzijné pripoistenie, čo využívajú zhruba tri pätiny opýtaných. Ani stavebné sporenie je stále atraktívna, rovnako ako životné poistenie.
Stále sa však nájdu aj tí, ktorí sporia takzvane do šuplíka. Je to zhruba každý piaty respondent podieľajúce sa na prieskume.
Keď niekto predsa len investuje
Ako sme však spomenuli, nájdu sa aj tí, ktorí investujú. Je ich málo, ale existujú. Najčastejšie sa investuje do podielových fondov, ktoré sú podľa Čechov najatraktívnejšie. Čím ďalej atraktívnejšie sa však stávajú aj nehnuteľnosti, cenovo dostupnejšie investíciou sú drahé kovy alebo umenia.