Financie

Akých energetických omylov sa dopúšťame?

V súvislosti s úspornými domácnosťami toho bolo napísané už veľa. Dnes sa ľudia pýtajú na to, ako usporiť čo najviac na energiách, nech nemusí doplácať na ročnom vyúčtovaní. Pravdou je, že v súčasnej dobe možno ušetriť na energiách rôzne. Možno napríklad začať kupovať namiesto klasických žiaroviek LED žiarovky, ktoré sú úspornejšie a ktoré sa tiež pýši dlhou životnosťou. Okrem toho sa môžete pustiť do obmeny domácich spotrebičov, ktoré si domov prinesiete v úspornejšie podobe. A čo napríklad začínať pravidelne zhasínať, keď odchádzate z miestností? Aj to vedie k energetickej úspore. Je však pravdou, že aj v súvislosti s energetickou úsporou panuje vo svete mnoho omylov. Ani tí najchytrejší, ktorí stoja za jednotlivými vynálezy, neboli skrátka neomylní.

Zoznámme sa preto s tými najbežnejšími energetickými omyly, ktoré majú alebo môžu mať vplyv na rodinný rozpočet a na naše financie všeobecne.

Lepšie kúpiť viac lacných žiaroviek ako jednu úspornú

To je omyl, ktorý v energetike panuje dlhú dobu. Lenže nielen, že lacné žiarovky vydržia naozaj krátko, ale okrem toho sú to tiež žiarovky, ktoré nám kradnú hromadu energie. Aj keď je teda kúpime za lacno, ďaleko viac zaplatíme na každoročnom vyúčtovaní. Radšej kúpte jednu úspornú žiarovku, ktorá vám vydrží dlho a ktorá vám toľko energie „nezožerie“.

Úsporné žiarovky vyžarujú veľmi nepríjemné svetlo

To je ďalší omyl, ktorý sa s energetikou spája. Úsporné žiarovky už dávno nesvieti nepríjemným bielym svetlom, ako tomu bolo kedysi. V súčasnej dobe sa vyrába už kompaktné žiarovky rôznych tvarov a tiež rôznych farebných variantov. Stačí si len vybrať tú, ktorá je vám najsympatickejší a najmilší.

Nevyužívaný počítač nemusíme vypínať, len uviesť do režimu spánku

To je ďalší omyl, ktorý koluje v hlavách ľudí. Aj počítač uvedený do režimu spánku poberá energiu, a to dokonca až sedemdesiat percent energie. Oplatí sa preto nevyužívaný počítač radšej úplne vypnúť, aby sa tak zamedzilo zbytočnému plytvaniu elektrinou.