Aké sú charakteristické rysy mikropôžičiek a ich úskalia?
Niečo sa vám rozbije v domácnosti a neoplatí sa oprava spotrebiča, je nutné kúpiť nový. Pred podobnej situácie môžete byť postavení celkom často. Váš rodinný rozpočet ale nepočíta s týmito výdavkami. Nemáte-li potrebné finančné rezervy, siahnete po pôžičke. Kde ale hľadať vhodné pôžičky a podľa čoho je vyberať?
Peniaze získate rýchlo
Ak potrebujete pokryť drobnejšie nečakané výdavky, spravidla budete hľadať v segmente mikroúverov rádovo niekoľko tisíc, na ktoré sa špecializujú hlavne nebankové spoločnosti. Akými rysy sa tieto druhy pôžičiek vyznačujú?
Všetka administratíva spojená s týmito pôžičkami sa dá riešiť online z domova pomocou internetu. Odpadá teda dochádzania na pobočku.
Proces sprostredkovanie úverov je veľmi rýchly. Prvým kontaktom je spravidla internetový formulár, kde zadáte svoje požiadavky, teda výška úveru, termín splatnosti a osobné údaje. Nasleduje posúdenie vašej žiadosti, kedy sa rádovo do niekoľkých minút dozviete, či vaša žiadosť bola schválená. Zvyčajne sa všetko parafuje SMS kódom zaslaným na váš mobilný telefón.
Schválenie zjednodušuje a zrýchľuje skutočnosť, že väčšina spoločností nenahliada do registra dlžníkov.
Peniaze dostanete na svoj účet veľmi rýchlo spravidla už do niekoľkých minút. Veľká časť nebankových spoločností má účty pri všetkých veľkých bánk, takže sa jedná o vnútrobankový prevod, ktorý prebieha veľmi rýchlo.
Musíte počítať s vrátením
Na prvý pohľad sa zdá, že sú nebankové pôžičky výhodné, avšak zdanie klame. Na čo dať pozor pri ich dojednávaní? Berte do úvahy hlavne skutočnosť, že sa jedná o celkom veľkú sumu, ktorú u mikroúverov musíte splatiť v krátkom časovom úseku. Napríklad si požičiate 5000 Sk na 30 dní. Potom musíte v rozpočte kalkulovať s tým, že je potrebné túto sumu splatiť, čo nemusí byť jednoduché, napríklad ak je váš čistý príjem 20 000 Sk, tvoria táto suma štvrtinu. Podstatné je vybrať si pôžičku s čo najnižším RPMN.