Financie

Daňové priznanie je tu. Čo sa nemusí priznávať?

Nielen podnikatelia, ale aj zamestnanci, ktorí si bokom niečo málo privyrábal prostredníctvom vedľajšieho podnikanie – všetci tí musia podávať daňové priznanie. Kým pre niekoho platí povinnosť odovzdať daňové priznanie najneskôr počas marca, iní majú hospodársky rok krapet posunutý, a tak môžu s daňami vyčkať krapet dlhšie. V každom prípade každého, kto podáva daňové priznanie, určite napadne, čo sa nemusí do ružového formulára zahŕňať, čo sa nemusí priznávať. Záhadu však spoločne rozlúskneme.

Aj keď zostáva na odovzdanie daňové priznanie ešte niekoľko dlhých mesiacov, už teraz sa oplatí vedieť, čo sa do spomínaného ružového formulára nemusí priznávať a čo naopak áno. Respektíve to, čo do daňového priznania patrí, sa už vie, ale to, čo sa nemusí priznávať, to je pre mnohých záhadou.

Čo sa priznáva a čo naopak nie

Ako iste viete, sadzba z príjmov fyzických osôb je pätnásť percent. Je však potrebné konštatovať, že sa neodvádza iba mzdy alebo zárobky z podnikania, ale tiež sa musí odviesť dane aj z prenájmu, z darov alebo majetku. Čo však nepodlieha dani z príjmov, sú pôžičky a úvery, tiež príjmy z akcií. To teda nie je nutné priznávať a zapisovať do ružového formulára.

Od dane sú oslobodené aj ďalšie príjmy, ale pozor na príjmy z predaja bytu alebo z predaja bytu, tiež pozor na poistenie majetku, sociálne dávky alebo majetok, ktorý nadobudnete dedičstvom. Spomínané príspevky do rodinného rozpočtu sú totiž opradené rôznymi podmienkami.

Pár informácií k daňovému priznaniu

Poďme si ďalej spomenúť niekoľko ďalších informácií, ktoré sa oplatí vedieť a poznať v súvislosti s daňovým priznaním. Napríklad sa oplatí vedieť, že ak by bol váš príjem vyšší, než päť miliónov oslobodený od dane, musíte to nahlásiť finančnému úradu. Tiež sa oplatí vedieť, že ak ste mali nízke príjmy, napriek tomu si daňové priznanie vyplňte. Môžete totiž získať späť pätnásťpercentnú daň.