Pôžičky

Zvažujete kúpu vlastného bytu alebo domu? Neverte všetkému, čo sa o hypotékach hovorí

Hypotekárne sadzby idú v posledných mesiacoch strmo nahor a očakáva sa, že v podobnom duchu budú tiež pokračovať. Pokiaľ je teda vo vašom prípade v hre kúpa vlastného bývania, nemali by ste čakať ani minútu. Zajtra môže byť sadzba zase o chlp vyššie a vaša túžba po lacnej pôžičke zase o niečo nižšia. Možno vám však v tomto kroku prekáža niekoľko mýtov. Respektíve domnienok, ktorým sa vo vašom okolí veria a ktoré v skutočnosti nie sú pravda. Poďme si ich spomenúť.

Hypotéku nemožno predčasne splatiť. A keď, tak za draho

Česi majú celkom problém s tým, že sa nechcú zadlžiť. Je to na jednej strane úplne pochopiteľné, chcú byť nezávislí a nechcú sa nijako viazať. A keď už idú do nejakého úveru, prahnú po jednej veci, a síce po veľmi rýchlom splatení. Lenže u hypoték si myslí, že túto pôžičku na bývanie splatiť nemožno, teda nemožno predčasne. A keď áno, tak to vyjde zbytočne draho.

V skutočnosti sa úver na bývanie splatiť dá, a to veľmi ľahko. Zákon dáva možnosť splatiť hypotéku prakticky kedykoľvek, teda aj mimo obdobia fixácie. Áno, banka si síce môže povedať o nejaký poplatok za vzniknuté náklady, ale zo zákona nejde o viac ako pár stoviek korún.

Dojednávať si nejaké poistenie je úplne zbytočné

V súvislosti s dojednávaním hypotéky sa tiež ponúka možnosť dojednávať si poistenie k nej. Zatiaľ čo niektorí do tohto kroku idú doslova bez premýšľania, iní si dobre spočítajú, že ich to vyjde zase o niečo drahšie, a tak od ponuky ustupujú.

Poistenie však nie je zbytočné, paradoxne poisťuje človeka proti jeho vlastnej nezodpovednosti. V praxi teda chráni žiadateľa o pôžičku a neskôr teda dlžníka pred možnými negatívnymi scenármi, ku ktorým môže dôjsť.

Hypotéku môžem dostať iba vtedy, keď mám našetrené vysoké úspory

Nemôžem o hypotéku žiadať, nemám dostatok úspor. Hovorí si mnoho ľudí. Lenže v skutočnosti nemusíte mať našetrené stovky tisíc korún, hypotéku je možné získať aj napriek tomu. Vedeli ste, že môžete niečím ručiť?

Môže to byť byt, rodinný domček alebo iná povolená nehnuteľnosť. Dokonca nemusí byť ani vo vašom vlastníctve, môže to byť majetok rodičov či starých rodičov.