Podnikanie

Zváracie kukly: do čoho sa oplatí investovať?

Zváracie kukly sú dôležitou súčasťou zvárania. Ich primárnou úlohou je ochrana zraku zvárača, ale moderné kukly sú už vybavené aj niektorými ďalšími funkciami. Tak napríklad obsahujú špeciálne filtre, ktoré majú zvárača chrániť pred vdychovaním škodlivín. Čím viac funkcií má zváracia kukla, tým je tiež drahšia, preto sa oplatí zamyslieť sa nad tým, ako často zvárate. Pokiaľ je to veľmi často, oplatí sa vám investovať do kvalitných, aj keď trochu cenovo drahších kukiel. Kukla na príležitostné zváranie nemusí byť ani samostmievacia ani s filtrom.

Samostmievacie kukly

Samostmievacie kukly sú veľmi pohodlným zariadením, kedy odpadá nutnosť odklápať kuklu za účelom kontroly kvality zvarov. Fungujú na základe LED displeja, ktorý sám rozpozná zmenu jasu a sám sa zatmí. Tým vznikne klasická ochrana zraku. A nemusíte sa báť, táto zmena skla na tmavé je veľmi rýchla, takže ochrana zraku je zaručená. Samostmievacie kukly sú spôsobom, ako zefektívniť prácu – šetrí váš čas, ktorý by ste strávili odklápaním a sklápaním kukly.

Rýchlosť snímania

Aj lacné kukly majú pomerne dobrú hodnotu rýchlosti snímania. Toto nie je ukazovateľ, ktorým by sme sa mali zaoberať primárne. Je dobré zamerať sa skôr na optickú kvalitu displeja. Pokiaľ sa na displeji objavujú škvrny alebo rôzne tmavý displej, môžete to pôsobiť ako rušivý element a znížiť tak kvalitu zvaru. Kvalitu kukiel upravuje norma EN 379. Kukly sú označované značkou CE.

Rozsah zatemnenia

Čím vyšší je stupeň zatemnenia, tým je sklo tmavšie. To znamená, že sa dá použiť na akékoľvek druhy zvárania. To znamená, že čím je vyšší rozsah zatemnenia, tým je kukla kvalitnejšia.

Veľkosť priezoru

Ide o ďalší dôležitý parameter, ktorý zvyšuje komfort pri zváraní. Čím je priezor väčší, tým je práca v kukle jednoduchšia – a môže sa to prejaviť aj na kvalite odvedenej práce. Je jasné, že čím väčší priezor, tým je aj vyššia cena.