Financie

Zostavte si rozpočet. Je to možnosť, ako spravovať svoje osobné financie

Nechcete byť dôchodcom, ktorý si nemôže kúpiť niečo, čo sa mu páči alebo čo by chcel? Potom si začnite šetriť peniaze už teraz. Inšpirujte sa napríklad Amerikou, ktorú berte skôr ako odstrašujúci prípad. Práve tu Američania zisťujú až na staré kolená, že si nenašetřili, že nemali žiadny dôchodkový plán a že majú sotva niečo málo k prežitiu. Dôvodom toho, že v dôchodku nemajú peniaze, ktoré by tak moc potrebovali, je predovšetkým to, že nedokázali spravovať svoje financie. A to stačilo mať len rozpočet, ktorý by ste sa snažili dodržiavať.

Keď mu sa chcete vyvarovať tejto situácii, ak chcete začať spravovať svoje osobné financie, odporúčame si jeden mesiac urobiť prieskum svojich výdavkov. Zapisujte si všetky výdavky a uvidíte, za čo míňate najviac a za čo míňate zbytočne. Na základe toho si zostavte rozpočet, ktorý sa snažte dodržiavať.

Ako si zostaviť finančný rozpočet

Aby ste si zostavili naozaj funkčný model rozpočtu, mal by mať dva stĺpce. V jednom stĺpci by bol predpokladaný rozpočet a v druhom by bol rozpočet skutočný. Ak sa vám bude dariť písať si úplne rovnaké čiastky, vyhrali ste a splnili ste svoj cieľ.

Do rozpočtu si zapisujte samozrejme aj sporenia. Aj keď vám to možno príde úplne zbytočné, je to naopak múdre. Aby ste si naozaj nasporili niečo do budúcna, oplatí sa odkladať si aspoň desať až pätnásť percent z vašich príjmov.

Zostavujte si rozpočet na úprimnosti

Pri zostavovaní rozpočtu si hlavne nesmiete nič nahovárať. Ak viete, že desaťtisíc nenaspoříte, napíšte si realistickejší číslo. Skúste to napríklad s menšou sumou, ktorú aspoň lepšie dlhodobejšie udržíte. Ak si napíšte príliš veľkú cifru, pravdepodobne ju zase z úspor vezmete. A tak to naozaj nefunguje.

Rozpočet je potom dôležité sledovať. Bude vás najmä pri míňaní pekne korigovať a usmerňovať.