Financie

Zlato ako investične bezpečí?

Premýšľate, že sa vrhnete do sveta investovania? Nie je to tak jednoduché, investičné svet je plný nebezpečenstva a je potrebné mať oči neustále na stopkách. Ružové okuliare nemajú vo svete investícií svoje miesto, je potrebné, aby ste mali naozaj otvorenú myseľ a spoznali, kto z vás chce len peniaze vymámiť a obrat vás. Všeobecne platí, že začiatočníci by mali začínať pri investíciách trochu menej riskantných. Síce nebudú zisky nijako dych berúce, na druhú stranu sa takto získajú skúsenosti pre neskoršie riskantnejšie investície, ktoré takto prinesú ďaleko vyššie zisky. Ak sa však chcete pustiť do sveta investícií, ponúka sa otázka, čo teraz preferujú skúsení investori? 

Nedávno vyplynulo na povrch, že investori vsádza na zlato. Polemizuje sa tak nad tým, či nie je zlato investičným bezpečím. Cena zlata je totiž nanajvýš za pol roka, je to však komodita sa stále kolísajúca hodnotou, preto je treba brať terajší stav zlata s rezervou. 

Na druhú stranu zlato ako komodita je skvelá investícia. Síce sa so zlatom pracuje a rôzne sa opracováva, neznamená to však, že pri opracovávaní a spracovávaní stráca svoju hodnotu. Naopak. Hodnota sa neustále zvyšuje. Nie je to ako u kakaa alebo kávy, čo sú taktiež komodity, do ktorých ľudia s obľubou investujú peniaze. 

1300 dolárov za trojskú uncu 

Ako už bolo spomenuté, hodnota zlata je teraz najvyššie za posledného pol roka. Na svetových trhoch totiž stúpla cena zlata na 1300 dolárov za trojskú uncu, čo je niečo cez tridsať gramov zlata. V minulosti síce prepadlo zlato, ale teraz sa opäť dostalo na svoj vrchol. Zrazu sa zlato stalo bezpečným útočiskom v období nielen ekonomické, ale aj politické neistoty. 

Čo stojí za rastom hodnoty zlata? 

Ponúka sa otázka, čo môže za rast hodnoty zlata. Podľa odborníkov za to môže zmena v menovej politike Spojených štátov amerických, kde sa aktuálne zvýšila inflácia. Naviac sa ukončil výkup aktív Európskej centrálnej banky, podiel na zvýšenie hodnoty zlata má tiež blížiace sa brexit.