Financie

Žiť od výplaty k výplate nejde dlhodobo. Ako sa zlozvyku zbaviť?

Najmä v čase zvyšujúcich sa cien za energie aj potraviny musíme k finančnej stránke veci pristupovať trochu zodpovednejšie. Svojvoľné rozhadzovanie prakticky všetkého a všade sa nevypláca a môže nás to dohnať do stavu, keď žijeme od výplaty k výplate. Chcete niečomu podobnému predchádzať? Ponúka sa hneď niekoľko možností, ktoré stačí zaviesť do svojho každodenného života. Vďaka týmto tipom dostanete svoje financie pod kontrolu.

Hotovosť je lepšia ako platobné karty

Potrebujete ušetriť nejaké peniaze? Je potrebné začať platiť primárne v hotovosti. Berte to ako takú psychologickú hru – ak uvidíte miznúť peniaze z peňaženky, nebudete si kupovať toľko vecí, koľko by ste chceli. Zatiaľ čo keď sa platí kartou, financie sú pomyselnou virtuálnou záležitosťou a človeka pri míňaní ani nenapadne, koľko mu na bankovom konte vlastne zostane.

Navyše pokiaľ si na jeden týždeň vyhradíte konkrétnu čiastku, budete o nakupovaní úplne inak premýšľať. To platí aj pre prípad, keď si stanovíte na nakupovanie konkrétny časový interval.

Finančná inventúra nie je na škodu

Raz za čas sa pozrite na to, za čo vlastne utrácate. Skrátka a dobre sledujte svoje výdavky. Vďaka tomu sa vám podarí identifikovať problémové oblasti, čo vedie k odhaleniu príležitosti, ako alebo kde znížiť náklady.

Ľudia si to prakticky neuvedomujú, ale často míňajú za zbytočnosti, ktoré nepotrebujú. Zoberme si len pravidelné každomesačné platby za streamovacie platformy, pri ktorých prakticky denne trávime dlhé hodiny.

Kúpa z druhej ruky ako zaujímavá alternatíva

Pokiaľ chcete ušetriť a zároveň žiť ekologicky, ponúka sa kúpa vecí z druhej ruky. Nemyslí sa tým len nakupovanie oblečenia v second handoch, ale aj nakupovanie potrebného domáceho vybavenia na bazároch je dobrá cesta.

Vo väčšine prípadov platí, že sa jedná o veľmi zachovalé alebo ako nový tovar. A to platí pri všetkom – či už hovoríme o oblečení, elektronike alebo nábytku. Len je dobré sa dopredu informovať o skutočnom stave danej veci.