Financie

Zero waste alebo ušetrite za bežný chod domácnosti

Životný štýl zero waste prináša výraznú úsporu v bežnom chode domácnosti. Snažíme sa správať hospodárne a zameriavame sa nielen na vlastný prospech, ale aj na celkovú ochranu životného prostredia. Ako ušetriť?

Vlastné tašky

Keď si budete priať žiť v súlade so zero waste, môžete začať vlastnými obalmi. Tým vždy ušetríte za nákup igelitových alebo papierových tašiek, ktoré predražujú každý nákup. Spomeňte si na starých rodičov, tí tiež pri každej návšteve obchodu mali svoje vlastné tašky na celý nákup. Odolné látkové tašky navyše je možné ľahko vyprať a znovu použiť.

Hospodárne varenie

Často nevyužívame celú surovinu, ale iba jej časť. Vyhadzujeme potraviny, ktoré sa dajú ešte použiť. Snažte sa voliť také recepty, aby odpady z vašej domácnosti boli minimálne. Napríklad sa vám podarí zužitkovať aj uschnutú zeleninu tak, že ju vložíte do vývaru. Tu dodá chuť a bude na úžitok. Rovnakú službu robia aj cibuľové šupky, ktoré naši predkovia nevyhadzovali. Vo vývare sa postarajú o vynikajúcu chuť. Vidíte, že sa blíži doba spotreby chleba alebo ďalšieho pečiva? Vytvorte žemľovku, hrianky alebo vyprážané chleby vo vajíčku. Hľadajte recepty, s ktorými ušetríte.

Ekologické čistenie domácnosti

Viete, čím sa najlepšie umývajú okná? Obyčajnou vodou s trochou octu. Budú sa lesknúť a budú hygienicky čisté. Rovnaký lacný prostriedok použite aj na čistenie povrchov v domácnosti, ako aj sanity. Ocot povrch dezinfikuje. Následne vyvetrajte a je hotovo. Nepotrebujete nakupovať drahé čistiace prostriedky v plastových fľašiach. Na odpady využite jedlú sódu v kombinácii s octom.

Zero waste je životný štýl

Keď sa do toho dostanete, začnete sa na svoj život pozerať inými očami. Nie je potrebné kupovať všetko nové, keď vám rovnako dobre poslúži použité veci. Odevy je možné zakúpiť v zľave alebo v obchode s použitým tovarom. Čoskoro budete nadšene sledovať, ako si dokážete zaobstarať mnoho predmetov pre bežnú potrebu z druhej ruky. Významne ušetríte.

Zero waste znižuje množstvo odpadu, ale aj šetrí výdavky domácnosti.