Podnikanie

Ženy a investovanie: spojenie, ktoré funguje

Záujem o investovanie plynie z mnohých strán. Ľudia chcú ochrániť svoje nasporené peniaze pred infláciou, ktorá rastie rýchlosťou blesku. Pozadu nezostávajú ani ženy, ktoré sa snažia angažovať sa vo svete investovania. A napokon sa im to aj darí. Po mnohých stránkach idú v investičnom svete ostatným príkladom a z ich úspechov sa snažia inšpirovať aj zástupcovia tvrdšieho pohlavia.

Investoriek pribúda

Posledné štatistiky ukazujú, že žien-investoriek značne pribúda. Zatiaľ čo pred piatimi rokmi predstavovalo zastúpenie žien vo svete investovanie iba päť percent zo všetkých užívateľov, teraz tvorí zhruba tretinu, čo je viac ako skvelé. Zároveň sa zmenšuje rozdiel v priemernej hodnote portfólia. Už nie je taký rozdiel medzi investovanými peniazmi. Zatiaľ čo ženy majú zainvestovaných v priemere okolo sto tisíc korún, páni okolo 130 tisíc korún.

Dokonca sa začína meniť aj tvrdenie, že sú muži v investovaní do istej miery sebavedomejší. Už to tak neplatí, aj ženy začínajú požadované sebavedomie získavať.

Investorky sú rozvážnejšie

Je ale stále pravdou, že ženy sú stále tými, ktorí k investovaniu pristupuje so značnou rozvážnosťou. Na druhú stranu je práve toto vlastnosť, ktorú by mali páni od zástupkýň nežného pohlavia vziať. Im totiž rozvážnosť značne chýba, čo vedie k neuváženým rozhodnutiam a často aj strateným a toľko potrebným financiám.

Ženy, aj keď majú stále väčšie sebavedomie, stále k investovaniu pristupujú so značnou porciou rozvážnosti. Tým sa eliminuje riziko vysokých prehier na poli investícií.

Čo ukazujú štatistiky ďalej

Možno za to môže práve rozvážnosť žien, možno ich ešte stále pomerne vysoká opatrnosť, avšak aj vďaka týmto vlastnostiam dosahujú v priemere dokonca väčší ročný výkon ako páni. Nebojí sa vkročiť do investičného sveta a keď sa im darí, vedia z toho ešte viac vyťažiť.

Samozrejme je otázkou, ako dopadnú štatistiky po tomto roku, kedy sa kríza na trhoch prejavuje denne a prehlbuje čo minútou. Teraz je iba otázkou špekulácií, či si s prekážkami osudu na burze poradia lepšie ženy alebo páni.