Podnikanie

Zatiaľ stále existujú úplatní mechanici

V poslednej dobe sa hovorí o zmenách priebehu kontrol na staniciach STK. Tento krok má predovšetkým pomáhať v boji proti podvodom. Ak je tomu ale naozaj tak, sa môžeme len domnievať, alebo už máme nejaké vinníkov? Pravdou zostáva, že niektorí ľudia sa za vidinou menšieho „privyrobiť“ nezastavia pred ničím. 

Podľa odborníkov sa kontroly STK stretávajú s podvody aj naďalej. Už dnes existuje prvý prípad podvodu na stanici technickej kontroly, ktorý polícia odhalila. Údajne malo ísť o nevyhovujúci stav vozidla, ktorý aj napriek tomu odišiel s „čistým štítom“. A tak technika desaťtisícové pokuta neminula. Podľa automechanikov muselo byť auto nepojazdné už pred technickou kontrolou, a vidí tak chybu na strane STK, ktoré chybu svojho zamestnanca potvrdilo. Aj preto kontroly od roku 2018 pritvrdí, a to najmä kvôli úplatkom. Je to všeobecný problém a všetci to vedia. Pri kontrole môže byť osem kamier, ale podplácať sa bude rovnako, ako v iných sférach. 

Avšak problém v udeľovaní technického oprávnenia nie je len na strane STK, ale aj vodičov. Auto je potreba na kontroly priviezť raz za dva roky, avšak vodič si na staršom vozidle môže spôsobiť rozsiahle závady už po roku jazdy. Majitelia totiž svoje vozidlá málo kontrolujú, a tak hrozí nebezpečenstvo aj napriek tomu, že oprávnenie k jazde vodič má. A takýchto automobilov na slovenských cestách nájdeme mnoho. Pred technickou kontrolou potom prídu do servisu a chcú auto, ktoré je na odpis, na technickú pripraviť. Za to môže hlavne nedostatok času a peniaze, ľudia šetria, kde sa dá, a jazdí s autom v žalostnom stave.