Financie

Voda za posledné roky zdražela o stovky percent. Ako s ňou šetriť?

Vodu k svojmu životu potrebujeme. Potrebujeme ju na varenie, na hygienu, tiež na pitie. Je to skrátka niečo nepostrádateľného v našich životoch. Bohužiaľ sa nejedná o niečo, čo by bolo lacné. V súčasnej dobe je voda naozaj enormne drahá, aj preto by sa s ňou ľudia mali naučiť šetriť. Predsa len stojí za zmienku fakt, že za posledných dvadsať rokov voda zdražela o rovných osem stoviek percent. Už ste teda rozhodnutie, že s vodou tiež šetriť začnete? Uľavíte tým svojmu rodinnému rozpočtu.

Navyše šetriť s vodou nie je tak ťažké, ako sa to na prvý pohľad môže javiť. V skutočnosti je možné spotrebu vody (a spoločne s tým i energie) znížiť takmer okamžite. Prvým krokom by mala byť výmena zastaraných typov vodovodných batérií za novšie a úspornejšie.

Neplatíte náhodou aj za susedov?

Čo vám taktiež pomôže rapídne znížiť výdavky spojené s vodou je zistenie, či náhodou neplatíte aj za susedov. To je teda problém predovšetkým ľudí, ktorí bývajú v paneláku. Tým odporúčame inštalovať si vodomery, vďaka ktorým sa zistí, koľko vody aký byt spotreboval. Pri vyúčtovaní sa tak vyhnete dohadovanie a nemilým prekvapením.

Skontrolujte si spotrebiče

Kontrola spotrebičov v domácnosti je ďalšia vec, ktorú treba urobiť preto, aby ste znížili svoju spotrebu vody. Nepreteká vám napríklad záchod alebo nekvapká kohútik v kúpeľni? A čo odpad v kuchyni? Nie je prasknutá rúrka?

Investujte do termostatické armatúry

Vedeli ste, že existuje zariadenie zvané termostatická armatúra? Jedná sa o termostat, ktorý nastaví požadovanú teplotu oveľa rýchlejšie, než ako by to zvládol sám užívateľ. Vyhnete sa tým strate vody, ktorá by odtiekla do odpadu pri čakaní na teplú alebo horúcu vodu.

Obmedzovača prietoku sú taky skvelé

Oplatí sa tiež investovať do takzvaných obmedzovačov prietoku, ktoré vedia znížiť objem vody, ktorá je distribuovaná vysokotlakovými systémami. Obmedzovača prietoku vie zabezpečiť, že sa do zariadenia privedie len potrebné množstvo vody, nie viac než sa potrebuje.