Podnikanie

Čo vám nikto o podnikaní nikdy neprezradí?

Podnikanie je vec, o ktorej väčšina podnikateľov mlčí. Mnoho z nich sa totiž nechce podieľať o svoje skúsenosti a zážitky a uľahčiť tak cestu svojím možným budúcim konkurentom. Svet podnikania v sebe nesie veľa tajomstvo, na ktorých rozlúštenie musí prísť každý sám. Tento svet je totiž o najrôznejším súťaženie a každý chce vyjsť ako víťaz, a to navyše s nejakou odmenou.

Ak sa spýtate nejakého podnikateľa na jeho živnosť, vždy vám prezradí len úspechy, nie úskalia tohto odboru. Každý si svoje prekážky totiž musí prekonať sám a každému sa do cesty pripletú prekážky celkom iné. Niet sa preto čomu čudovať, keď o najrôznejších rozhodnutiach, ktoré sa týkali napríklad kolov, ktoré život poslal do cesty, nikto nehovorí. Rovnako by si z nich druhý nevzal žiadne poučenia alebo by mu u svojich problémov bolo poučenie k ničomu.

Nikto vám nikdy nepovie, že úspech naozaj neprichádza za jednu noc

Keď sa rozprávate so skutočne úspešným podnikateľom, máte pocit, že svojho úspechu dosiahol naozaj rýchlo. Koľko rokov mu trvalo vybudovať tak veľkú firmu – to medzi rečou nezmieni. Vy tak máte pocit, že je kúzelník, ktorý si len vymyslel produkt alebo službu, vytvoril firmu, nabral zamestnanca a jeho spoločnosť vzrástla takmer za jednu noc. Naozaj to tak nie je a neverte tomuto svojmu pocitu. Nič, čo stojí za to, nikdy nepríde hneď. Je potrebné počkať a predovšetkým vytrvať.

Nikto vám nikdy nepovie, že je v poriadku žiadať o pomoc

Ak hovoríte s vážne úspešným podnikateľom, nikdy mu jeho ego nedovolí, aby prezradil jeden dôležitý fakt, a síce že pýtať sa a žiadať pomoc je úplne normálne. Ak neviete, nechajte si poradiť. Ak potrebujete pomoc, požiadajte o ňu. Nejedná sa o niečo zakázané alebo o niečo, čo by sa dalo označovať za tabu. Pýtať sa a dostávať odpovede je normálny proces a nelíši sa ani u bohatých ľudí. Radšej sa pýtajte a požiadajte o pomoc, než aby ste urobili životnú chybu.