Financie

Túžite ušetriť na vode? Poradíme ako!

„Mal by si šetriť! Takto nepôjdeme na dovolenku! S takou si nekúpime nové telefóny!“ a stále dookola. Veľa rozkazov a stimulov na vyšetrovanie. Lenže ono to tak ľahko nejde. Síce sme si zakázali kupovať všetko cez kreditné karty, aspoň si hľadíme na to, koľko nám ešte zostáva peňazí. Dokonca ste prišli na kĺb aj nakupovanie so zoznamom. Nekupujete nič, čo by ste nutne potrebovali. Chvályhodné stojí aj to, ako ste vymenili žiarovky vo svojej domácnosti, ako kontrolujete svoje spotrebiče, aby ste predišli akejkoľvek neočakávanej oprave. Zdá sa, že už žiadne účty nemôžu byť vysoké.

A potom to príde. Mesačné výpisy z účtov, poplatky… Zrazu ste spokojní s nízkymi nákladmi za elektrinu, dokonca aj s plynom. Lenže vida! Jeden účet je skutočne vysoký, a to za vodu. Ako to teda urobiť budúci mesiac tak, aby ani účet za vodu neprekročil vami stanovenú hranicu?

Skúste sa skôr sprchovať, než kúpať

Sprchovanie je rýchlejšie a lacnejšie. Avšak je jasné, že sa nič nevyrovná pocitu, kedy ľahnete do horúcej vane s penou po dlhom a náročnom dni v práci. Šéf na vás kričal, poliali ste sa kávou, nestihli ste ani obed, ani desiatu. Hrútil sa vám skrátka celý svet. Len vaňa toto môže spraviť. Účty za vodu ale chcú opak. Pokiaľ chcete docieliť lepšie náklady, odpustite si tento zvyk. Teda aspoň vaňu v dennej forme. Zvoľte rýchlejšiu vec, a síce sprchovanie. Opäť je potrebné myslieť ekonomicky.

Pite vodu z kohútika

Ak sa radíte do skupiny ľudí, ktorí míňajú svoje úspory za balené vody, prestaňte. Radšej sa naučte piť vodu z kohútika. Za balenú vodu totiž miniete v prepočte naozaj veľa. Ušetrené peniaze za balenú vodu potom môžete investovať do poplatkov za vodu doma. Okrem iného je kohútiková voda lepšia ako balená. Pokiaľ ju nemusíte, kúpte si nejaký dobrý sirup. Ten vám pôžitok z pitia ihneď spríjemní. Navyše vás to vyjde stále lacnejšie, to musíte uznať.