Pôžičky

Tri veci, na ktoré si nepožičiavať

Pôžičky snáď nikdy neboli dostupnejšie. Neustále idú o nich reklamy v televízii, neustále sú vyvesené na billboardoch pri ceste. Pôžičky tak vidíte úplne všade. Niet sa čudovať tomu, že zvádza ku vstúpenie do záväzku s nejakou inštitúciou. Mnohí ľudia, keď sa im zrovna nedarí v zamestnaní alebo keď sú im strhnuté prémie, uvažujú, že si požičia aspoň pár tisíc korún. Hovoria si, že tak malá pôžička ešte nikoho nezabila. Lenže ona niekoho zabiť môže, a to napríklad práve je, ak si budú požičiavať na hlúposti, ktoré sú obrovským lákadlom. 

Bohužiaľ je stále častejšie to, že si ľudia požičiavajú na hlúposti, na ktoré si sú schopní sami našetriť. Poďme si povedať konkrétne tri veci, na ktoré by ste si nemali požičiavať, ani keby ste túžili po danej veci akokoľvek. 

1) Mobilný telefón 

Mobilný telefón je bežnou súčasťou našich životov. V súčasnej dobe túžia ľudia po tom, aby mali čo najkvalitnejšie a zároveň ten najchytrejší telefón na svete. Lenže takéto telefóny samozrejme niečo stojí. Nie sú to však tak závratné sumy peňazí, ktoré by sme si nemohli v priebehu niekoľkých týždňov našetriť. 

Mobilné telefóny skutočne nie sú dôvodom, prečo by ste sa mali nahrnúť do nebezpečnej pôžičky, ktorá vás donúti splatiť oveľa viac, než ste si pôvodne požičali. 

2) Dovolenka 

Môže sa stať, že ste si tento rok nestihli našetriť na dovolenku toľko, koľko ste potrebovali. To však neznamená, že si máte požičať. Nikdy si nepožičiavajte desiatky tisíc, ktoré budete splácať aj roky, kvôli jednému týždni relaxácie. Relaxáciu a takzvané „all inclusive“ môžete zažiť aj u babičky na chate. 

3) Oprava spotrebiče 

Žiadna oprava ešte nebola taká drahá, že by ste na ňu svojimi úsporami nedosiahli. Každý človek má istú finančnú zásobu a práve v situáciách, kedy sa vám pokazí práčka alebo umývačka, je ten najvyšší čas do úspor siahnuť. A keď úspory nestačí, radšej požiadajte rodinných príslušníkov.