Financie

Tipy a rady, ako vyzrieť na rodinný rozpočet

Aj keď si mnohí myslia, že koronavírusová kríza už nemôže napáchať viac škôd, niektorí si veľmi dobre uvedomujú, že to najhoršie ešte len príde. Pokiaľ patríte k ľuďom, ktorí zostávajú triezvi a ktorí vedia, že môže byť ešte horšie, pravdepodobne začínate k svojim financiám pristupovať trochu inak a snažíte sa vyzrieť na svoj rodinný rozpočet. Premýšľate, ako sa uskromniť, respektíve ako to urobiť, aby ste príliš neutratili.

Obmedzte svoje výdavky

Vôbec prvý krok, ktorý vedie k šetreniu vašich financií, je obmedzenie výdavkov. Sadnite si nad výkazmi z vašej karty a zistite, za čo najviac utrácate, čo je vašim najväčším protivníkom. Nakupujete príliš veľa káv z kaviarní? Radšej si začnite variť kávu doma. Zistili ste, že príliš utrácate za elektrinu? Snažte sa trochu stiahnuť svoju spotrebu a naučte sa žiť trochu ekologickejšie. Alebo ste snáď našli hromadu výdavkov, ktoré ste ten mesiac urobiť nemuseli? V ďalšom mesiaci sa im vyvarujte.

Začnite platiť v hotovosti

Aby ste predchádzali vzniku nepríjemných výdavkov, odporúčame platiť v hotovosti. Na každý týždeň si vymedzte konkrétnu sumu peňazí, s ktorou budete musieť v danom týždni disponovať a vyžiť. Nesmiete minúť ani korunu navyše, ako keby ste žiadne iné peniaze skrátka nemali. Kartu radšej schovajte do trezoru a nevyťahujte ju.

Skúste odložiť splátky

Aktuálne stále platí, že môžete požiadať o odloženie splátok pri úveroch, ktoré vám doslova visia na krku. K týmto úverom patrí napríklad hypotéka, všetky spotrebiteľské úvery aj podnikateľské pôžičky. Ak chcete trochu ušetriť a pomôcť svojmu rodinnému rozpočtu, využite aktuálnu výnimočnú situáciu, ktorú vláda schválila v súvislosti s koronavírom.

Nesiahajte na úspory

Ako sme spomenuli, naučte sa fungovať iba s konkrétnou vybranou čiastkou v hotovosti. Zabudnite na úspory, na tie skrátka nesiahajte. Sú tu pre ťažké chvíle, ktoré pravdepodobne ešte prídu.