Financie

Štyri tipy, kam si odkladať peniaze

Máte voľné finančné prostriedky a neviete, akým spôsobom s nimi naložiť? Pripravili sme pre vás 5 jednoduchých tipov, ktoré pre vás môžu priniesť potrebnú inšpiráciu. Peniaze môžete ušetriť a ochrániť pred infláciou, rovnako tak ich môžete odkladať tam, kde vďaka nim na ne nebudete môcť a vybudujete si tým slušnú finančnú rezervu.

Šetrenie v hotovosti

Bohužiaľ stále veľmi obľúbeným variantom sporenia je takzvané ukladanie peňazí pod vankúš. Veľké množstvo ľudí svoje úspory uschováva doma v hotovosti. Peniaze máte v tomto prípade síce ihneď po ruke, ale strácate možnosť ich zhodnotenia. Naopak vám vďaka inflácii v priebehu rokov logicky stráca na hodnote, a preto sa zďaleka nejedná o najvhodnejšiu voľbu realizácie sporenia.

Bežné a sporiace účty

Podobná je situácia pri bežných bankových účtoch. Na nich by ste samozrejme mali mať k dispozícii určitú hotovosť s ktorou v prípade nutnosti môžete ihneď nakladať, ale väčšie čiastky by ste mali smerovať radšej inam. O niečo lepším variantom sú sporiace účty, ktoré ponúkajú aspoň základnú mieru úročenia, ale aj u nich sa nemôžete spoľahnúť na výnosy, ktoré by vaše voľné prostriedky ochránili pred infláciou.

Stavebné sporenie

Určitou alternatívou pre vás môže byť v prípade, že sa chcete vyhnúť predchádzajúcim variantom aj stavebné sporenie. U neho dostanete prijateľnejšiu mieru úroku, a hlavne získate nárok na štátnu pomoc. Opäť nemôžete očakávať závratné nasporené čiastky, ale môžete počítať s aspoň o niečo menším poklesom hodnoty vašich peňazí.

Investovanie

Najlepším variantom sa tak vo väčšine prípadov stáva klasické investovanie. Je v podstate len na vás, či budete investovať na burze alebo zvolíte trh nehnuteľností alebo kryptomien. Vždy však majte na pamäti, že s výnosnosťou akejkoľvek investície sa samozrejme zvyšuje aj jej rizikovosť ak celému procesu by ste preto mali pristupovať veľmi ostražito a opatrne.