Pôžičky

Strážte si RPSN, ak žiadate o pôžičku. Radia odborníci

Dostali ste sa do situácie, v ktorej si potrebujete požičať? Pôžičky dnes nie sú nič neobvyklé, ľudia si požičiavajú prakticky na čokoľvek. Pravdou ale je, že zatiaľ čo niektorí predtým, než do pôžičky idú, uvažujú, iní idú do pôžičiek úplne bezmyšlienkovite a bezhlavo. Lenže to má potom negatívne následky. Väčšinou podpíšu zmluvu, ktorá je plná zádrhelov a vezmú si úver, ktorý má príliš vysoké úroky. Odborníci preto apelujú na žiadateľov o pôžičky, aby si o pôžičkách najskôr niečo zistili, než sa do nich po hlave nahrnú. Najmä odporúčajú sledovať hodnotu RPSN.

Pri výbere pôžičiek hrá rolu niekoľko kritérií

Výber pôžičiek nie je len o výške úrokov, ale je to aj o dobe splácania alebo o poplatkoch, ktoré sa vzťahujú na žiadateľa, ak nespláca. Okrem iného sa kladie dôraz aj na hodnotu RPSN, bohužiaľ túto hodnotu rad žiadateľov o pôžičku úplne ignoruje. A to je samozrejme zle.

Hodnota RPSN vám dá reálny pohľad na daný úver a na to, ako to v prípade výberu danej pôžičky bude vyzerať. Hodnota RPSN nerovná sa výška úrokov, tak pozor na to.

Hodnotu RPSN strážte v prípade úverov, pri kreditných kartách sa informujte o bezúročnom období

Ako už bolo spomenuté, hodnota RPSN je to, čo by ste mali v prípade úverov sledovať. Lenže je zároveň pravdou, že hodnotu RPSN nemožno sledovať v každom prípade. Ak žiadate o hypotéku alebo o mikropôžičku, potom áno – RPSN je to, čo vás bude zaujímať pred podpísaním úveru. Len tak zistíte, či je pôžička skutočne tak lacná a výhodná, ako sa na prvý pohľad zdá byť.

Pokiaľ však uvažujte nad kreditnými kartami, u ktorých je možné ísť do mínusu, v takom prípade vás bude zaujímať iná informácia, a síce bezúročné obdobie. Obvykle je bezúročné obdobie stanovené na štyridsaťpäť až päťdesiatpäť dní, ale je to veľmi individuálne a odvíja sa to od konkrétnych spoločností ponúkajúcich kreditné karty.

Na záver ešte na vysvetlenie – čo je to bezúročné obdobie? Ide o obdobie, počas ktorého neplatíte úroky. Ak v tomto období peniaze vrátite, žiadne úroky sa vám nebudú pripočítať.