Podnikanie

Steve Jobs a jeho odhalenie. Robil svoju prácu pre peniaze?

Steve Jobsa si iste nemusíme dlho predstavovať. Jeho produkty nosia vo vrecku alebo v kabelke každý druhý z nás. Je zakladateľom legendárnej značky známe svojím nahryznutým jabĺčkom. O Stevovi Jobsovi bolo v minulosti natočených nepreberné množstvo filmov a v tejto štafete sa rozhodne nekončí. V budúcnosti určite budú nové snímky pojednávajúce o neuveriteľnom mužovi, ktorý sa nikdy nevzdával, aj keď mu život prihodil do cesty množstvo nepodarkov. 

Steve Jobs počas svojho života vybudoval obrovské bohatstvo, ktoré poznáme dodnes. Jednalo sa presnejšie o spoluzakladateľa dnes najhodnotnejšie spoločnosti na svete. Aj keď sa pýšil obrovským bohatstvom, vie sa o ňom, že práve peniaze neboli jeho prioritou. Nikdy to nerobil pre peniaze, čo je priznanie, ktoré môže hocikoho prekvapiť. 

Mladý a plný elánu 

Už vo svojich dvadsiatich troch rokoch mal milión dolárov, o rok neskôr sa pýšil imaním desať miliónov dolárov a vo svojich dvadsiatich piatich rokoch mal imanie dosahujúci sto miliónov dolárov. Napriek tomu pre neho neboli peniaze na prvom mieste. Vždy tvrdil, že kvôli peniazom to nerobil. 

Rovnaký názor zastával aj vtedy, keď o peniaze počas svojej úspešnej kariéry prišiel. Jeho akciám sa nedarilo, prišiel o viac ako štvrť milióna dolárov. On však v tej dobe vyhlásil, že si tým nenechá zničiť život. 

Že by to bola čistá skromnosť? 

Aj auto bestselleru o veľkom mužovi zvanom Steve Jobs sa domnieva, že sa vlastne vyhýbal svojmu okázalému bohatstva. Jeho dom bol na normálny ulici, nebol v luxusnej štvrti, kde by o priemerné ľudí človek nezavadil. Sám autor knihy hovorí, že pri jeho dome dokonca neboli žiadne bezpečnostné ploty, žiadna príjazdová cesta. 

Steve Jobs je teda dôkazom toho, že len ak robíte prácu s láskou a srdcom, nie pre peniaze, môžete to robiť dobre. Peniaze sú už len akýmsi bonusom – na prvom mieste musí práce baviť. 

Ako ste na tom vy? Baví vás práca, ktorú robíte, alebo je to len záležitosť slušného zárobku?