Spadli ste na dno? Zdvihnite sa. Aj zlyhanie môže znamenať úspech
Každý človek si niekedy spadne na absolútnej dno. Bohužiaľ niektorí na dne zostanú, iní sa zdvihnú a idú ďalej, pretože veľmi dobre vedia, že aj zlyhanie môže znamenať úspech. Vezmite si napríklad Steva Jobsa, ktorého z podniku dokonca vyhodili po jeho veľkom úspechu. On sám sa však vzchopil a opäť to svetu ukázal. A dnes už by sme si Apple bez jeho tváre snáď nedokázali ani predstaviť. Vdýchol podniku niečo, čo by si spoločnosť sama do pľúc nevdýchli. Aj keď už nie je medzi nami, bol to človek, ktorý veľmi dobre vedel, že aj zlyhanie môže viesť k úspechu.
A potom si vezmime napríklad Walta Disneyho. Aj on stroskotal, napriek tomu sa vzchopil a išiel ďalej. Veď jeho prvá animované kráľovstva úplne stroskotalo a dnes jeho rozprávky pozná úplne každý, nielen deti, ale aj dospelí s radosťou jazdia do Disneylandu a pôvodne malá firma Walt Disney sa dnes rozkvitla v obrie impérium, ktoré poberá skoro polovicu ziskov z filmového priemyslu.
Ovšem nielen títo dvaja muži moc dobre vedeli, že zlyhanie vedie k úspechu. Sú tu ďalší, ktorí si toto veľmi dobre uvedomujú. Spomeňme si ich.
Spoločnosť Rovio
Poznáte spoločnosť Rovio? Jedná sa o spoločnosť zameriavajúca sa na hry. Stojí napríklad za obľúbenou hrou Angry Birds, vtáci z hry sa dokonca dostali aj do mnohých krátkych rozprávok. V skutočnosti však firma nebola tak úspešná z počiatku, ako je teraz. Čelila neúspechu za neúspechom, dlho sa nemohla spoločnosť vymaniť z prehier, porážok, odmietnutie a zlyhania. Keďže to vývojári nevzdali ani po päťdesiatom pokuse o dokonalú hru, zvíťazili a vznikla hra, ktorá baví nielen deti, ale naozaj aj dospelých.
Colonel Sanders
Aj Colonel Sanders, celým menom Colonel Harland David Sanders, je skvelým príkladom toho, že zlyhanie možné otočiť k jednému veľkému úspechu. Zbohatol totiž až vo šesťdesiatich dvoch rokoch, čo odkazuje, že úspešným sa človek môže stať pokojne aj v dôchodku. Z počiatku bol život tohto dnes už milionára nešťastný. Skúšal to neúspešne ako právnik, potom ako predajca lámp, prestieranie a nakoniec ako predajca pneumatík. Potom však založil Kentucky Fried Chicken a svet mu bol pri nohách.