Financie

Sebestačnosť vám pomôže skrotiť výdavky v domácnosti

Byť sebestačný samozrejme nemožno stopercentne. Aj tak toho ale môžete urobiť skutočne veľa, aby sa vám podarilo udržať rodinný rozpočet na uzde. Na čo sa zamerať? Čo zvládnete aj v malej domácnosti?

Upcyklácia

Upcyklácia sa pre mnohých ľudí stala doslova životným štýlom. Zatiaľ čo niektoré osoby si kupujú drahý nábytok v nadnárodných reťazcoch, iní sa snažia využiť svoju kreativitu k tvorbe vlastného domova. Dokonalý záhradný nábytok si tak zostavíte z niekoľkých obyčajných paliet, ktoré k sebe spojíte a potom ich ošetríte impregnačnou farbou.

Pomocou upcyklácie ale dokážete vdýchnuť mnohým už nepotrebným predmetom úplne nový život. Príklady? Zo starého hrnčeka vytvoríte prekrásny kvetináč, starý bicykel sa stane výborným stojanom pre sezónne dekorácie na vašej záhrade. To všetko vás stojí iba čas.

Aj potraviny je možné upcyklovať

O tom, že je možné využiť odpad z domácnosti vo svoj prospech, ste už možno počuli. Vďaka vermikompostéru si môžete ľahko vyrobiť kvalitnú pôdu aj zálievku pre svoje rastliny a plodiny. Využívať môžete aj zvyšky – vypestujte si napríklad nové plodiny z kôstok a jadierok zeleniny a ovocia. Zužitkujte šupku niektorých plodov. Napríklad kôra z ananásu predstavuje vynikajúci tip na výborný čaj doplnený zázvorom.

Chytrá záhradka

Aj na malom priestore sa vám podarí vypestovať veľa dobrôt. Napríklad na malom balkóne sa bude výborne dariť nielen paradajkám, ale aj bylinkám a jahodám. Mnoho ľudí pestuje aj hrášok a fazuľu. Na parapete sa zase bude dariť pažítke, bazalke, alebo čerstvému ​​zdroju petržlenu. Aj tento zdanlivo malý krok vám zaistí sebestačnosť.

Bývate v rodinnom dome? Porozmýšľajte o malom kurníku pre pár sliepočiek. Otváranie a zatváranie kurníkových dverí sa dá dnes riešiť pomocou appky. Dodáte vodu, zob a výbeh pre svoje sliepky a máte domáce vajíčka. Navyše ešte viac zužitkujete biologický odpad z domácnosti.