Financie

Rozhodli ste sa predať nehnuteľnosť? Vieme, na čo nezabudnúť

Keď chcú ľudia investovať, potom investujú do nehnuteľností. Nehnuteľnosti sú totiž synonymom zlatej bane, aj keď je s nimi taky poriadna práce. V súčasnej dobe si väčšina ľudí sťažuje na to, že nehnuteľnosti sú veľmi drahé. To je bohužiaľ fakt. Ak však ponúknete na trhu nehnuteľnosť, ktorá bude za skvelú cenu, ruky vám za ňu budú bozkávať. Keď sa vám podarí nehnuteľnosť predať, po veľkej vlne radosti príde tiež kopa povinností a rad vecí, ktoré sa musia vyriešiť. Viete, na čo nezabudnúť pri predaji nehnuteľnosti?

Ak si chcete uľahčiť prácu, odporúčame sa obrátiť na realitnú kanceláriu, ktorá vám s prípadným predajom nehnuteľnosti pomôže, avšak za jej služby bude cena navýšená. Aj keď si však realitka niečo naúčtuje, vám opadne kopa povinností a starostí. Ak ale nechcete navyšovať cenu o provízii realitnej kancelárii a o jej služby, poradíme vám, na čo nezabudnúť.

Majte podpísanú rezervačný zmluvu

Má niekto o vašu nehnuteľnosť naozajstný záujem? Aby ste sa uistili, že vám počas týždňa daný človek nevycouvá, dajte mu podpísať takzvanú rezervačný zmluvu, ktorá sa spravidla podpisuje pred kúpnou zmluvou. Povinnosti také rezervačnej zmluvy stanovujete čisto iba vy, má to však byť taká poistka, aby vám záujemcov neutiekol a vy ste tak po týždni museli začať s ponúkaným nehnuteľnosti znova.

Pripravte si preberací protokol

Ak naozaj dôjde k predanie nehnuteľnosti, pripravte si tiež preberací protokol. Kúpna zmluva pojednávajúce o kúpe bytu alebo inej nehnuteľnosti síce môže byť potvrdená podpisom, ale majte radšej potvrdené aj to, že došlo k odovzdaniu nehnuteľnosti. Takzvaný odovzdávací protokol bude obsahovať skutočný stav odovzdávané nehnuteľnosti, vyhnete sa tak budúcim prípadným problémom. Do odovzdávacieho protokolu nezabudnite uviesť napríklad stavy meračov energie alebo skutočne stavy spotrebičov a podobne.