Financie

Rezervačný poplatok. Čo to je a ako kedy sa platí?

Rozhodli ste sa kúpiť nehnuteľnosť? Či už sa jedná o bytovú jednotku alebo o krásny rodinný domček na predmestí, v každom prípade vám ho môže tesne pred nosom niekto vyfúknuť. Takéto situáciu predchádza takzvaný rezervačný poplatok, ktorý sa hradí tesne pred uzavretím kúpnej zmluvy. Jeho úlohou je podržať danú nehnuteľnosť predtým, než dôjde k doladeniu posledných detailov a následnému podpisu kúpnej zmluvy.

Keďže sa jedná o niekoľko desiatok tisíc korún, musí byť samozrejme spísané potvrdenie o prijatí rezervačného poplatku, ktorému sa tiež inak hovorí rezervačný zmluva. Tá sa nikdy neuzatvára len s realitnou kanceláriou, v takej chvíli sa uzatvára trojstranná zmluva, ktorá informuje majiteľa nehnuteľnosti, ktorý musí byť hlavným predmetom zmluvy spoločne s vami.

Ako to funguje v praxi

Ponúka sa otázka, ako to funguje v praxi. Klient si vždy vyhliadne nehnuteľnosť, zaplatí sa rezervačný poplatok a následne sa čaká na schválenie nehnuteľnosti. Pred podpísaním rezervačnej zmluvy sa uistite, že je zmluva dohodnutá s tými najlepším podmienkami, predovšetkým tými rozvazovacími. Rezervačný poplatok totiž nie je niečím, čo sa bežne vracia.

Z rezervačnej zmluvy musí tiež vyplývať, že rezervačný poplatok je súčasťou kúpnej ceny a tvorí päť až desať percent. Tiež musí byť uvedené, že sa zo zmluvy možno rozviazať, ak na schválenie hypotéky nedôjde alebo že sa ukáže, že je nehnuteľnosť v zlom technickom stave. Len tak budete môcť v takýchto prípadoch vopred zaplatené peniaze získať späť.

Zmluvu si dobre pročítejte

Rovnako ako pri dojednávaní iného úveru, aj v tomto prípade je kľúčové, aby ste si zmluvu dobre prečítali. Nepodpisujte nič, čomu nerozumiete alebo čo ste si predtým vopred neprečítali. Pamätajte tiež na to, že s rezervačným poplatkom je väčšinou nakladanie ako so zálohou na splátku kúpnej ceny nehnuteľnosti, nejedná sa o províziu makléri. Nečudujte sa následne tomu, ak si maklér vyžiada nejakú províziu za sprostredkovanie alebo vyhľadanie nehnuteľnosti.