Financie

Prečo by sme deťom nemali dávať príliš veľké vreckové?

Naučiť deti hospodáriť s peniazmi, to je skutočne dôležité. Ak si dieťa bude myslieť, že peniaze padajú z neba alebo že peniaze rastú na stromoch, nikdy nebudú mať k peniazom úctu, nikdy si nebudú vážiť nich ani vecí, ktoré sa za peniaze kúpiť. Mnoho rodičov preto robí jednu skvelú vec, a síce dáva deťom vreckové s tým, že s ním musia vyžiť. Musí si za to kúpiť desiatu alebo obed, musí si kúpiť lístok na autobus. Majú samozrejme aj niečo navyše. Dieťa sa tak rýchlo naučí tomu, že ak bude šetriť, razom si bude môcť kúpiť nejakú skvelú hračku, po ktorej vždy chcelo. V súvislosti s vreckovým sa však ponúka otázka, ako vysoké vreckové by dieťa malo mať?

Najmä bohatí rodičia pozorne strážia to, ako štedré vreckové svojim deťom doprajú. Lenže aby sa dieťa naučilo s peniazmi hospodáriť, aby si ich začalo vážiť, nie je dobré deťom dávať príliš. Deťom by sa skôr nemalo dávať veľké vreckové. Prečo?

Deti sa naučia rozdielu medzi chcem a potrebujem

Hlavným dôvodom, prečo by sa malo deťom dávať skôr menšie vreckové, je to, že sa dieťa naučí rozdielu medzi „chcem“ a „potrebujem“. Kým deti, ktoré dostávajú nemalé vreckové alebo ktoré dostávajú peniaze kedykoľvek si povedia, majú v hlave len „chcem“, deti, ktoré sa učia hospodáriť s málom si začínajú moc dobre uvedomovať, čo naozaj potrebujú a čo sú pre nich potrebné veci. Za veci, ktoré chcú, si nemôžu dovoliť míňať, pretože sú tu veci, ktoré skrátka potrebujú.

Deti sa naučia chápať hodnotu peňazí

Pokiaľ chcete deti naučiť tomu, čo je to hodnota peňazí, mali by ste im dávať skôr menšie vreckové. Ako už bolo spomenuté, dieťa si veľmi rýchlo uvedomia, že peniaze nerastú na stromoch alebo že mu peniaze nespadnú do lona. Navyše si začnú peniaze odkladať, pretože si chcú kúpiť niečo, čo skutočne chcú a po čom túži. A takéto hračky alebo iné veci si razom budú vážiť oveľa viac, pretože si na to starostlivo a pozorne nasporil.