FinanciePôžičky

Potrebujete zabezpečiť chod domácnosti? Choďte na to chytro!

Ak vám chýba doma financie, tak sa jedná o zložitú životnú situáciu. Našťastie nikto nemusí klesať na mysli, pretože riešenie existuje. Každý si totiž môže vziať pôžičku. Len je potrebné vedieť, aká je najvhodnejšia. 

Najprv sa zamyslite. Skutočne sa bez dlhu nezaobídete? 

Úplne elementárne úvaha by mala byť o tom, či pôžičku naozaj potrebujete. Napr. nákup najnovšieho modelu televízia určite nie je potrebný, ak vám doma funguje televízia kúpená pred pár rokmi. Naopak keď vám prestane fungovať práčka a vaša rodina má veľa členov, potom sa jedná o nevyhnutný nákup. 

Účelová alebo neúčelový pôžička? 

Tiež by ste si mali premyslieť, či je pre vás výhodnejšie krátkodobá pôžička na čokoľvek alebo na konkrétny účel. Tieto pôžičky sa nelíši len v názve, ktorý symbolizuje, či môžete peniaze minúť ľubovoľne alebo iba za určitý produkt či službu. Veľmi podstatné sú aj ich ďalšie podmienky. Pri výbere hrajú úlohu najmä tieto faktory: 

Úroková sadzba – tu sledujte RPMN, ktorý vám ukáže celkové náklady na pôžičku. 

Doba splatnosti – keď potrebujete pôžičku pred výplatou, zvyčajne vám bude stačiť doba splatnosti 14 – 30 dní. U vybavenie domácnosti bude väčšinou výhodnejšie zvoliť dlhšiu dobu splatnosti. 

Poplatky za predĺženie doby splatnosti – nikto si nemôže byť istý, či nebude potrebovať zmeniť dobu splatnosti. Za tento krok je vždy účtovaný poplatok, ktorý sa dosť líši. 

Aké druhy pôžičiek sú vo vzťahu k domácnosti najviac žiadané? 

Pôžička do výplaty 

Ide zrejme o najčastejšie využívanú krátkodobú pôžičku. Pôžička pred výplatou zaistí, aby ste mohli doma fungovať, než dostanete ďalšie výplatu. Tu by ste nemali prehliadnuť ponuky na prvú pôžičku zdarma. Pokiaľ ju získate, nezaplatíte ani korunu navyše. V súčasnosti ju ponúkajú hlavne nebankové spoločnosti, napr. Kamali, Creditair alebo záplat. 

Pôžička bez doloženia príjmov 

Ďalšia obľúbená pôžička na čokoľvek, u ktorej poskytovatelia nevyžadujú doloženie pravidelných príjmov. Jedná sa teda o relatívne dobre dosiahnuteľný produkt na trhu s pôžičkami. Pred podaním žiadosti si však dobre premyslite, či ju budete schopní splatiť. Hlavne ak sa práve stretávate s finančnými problémami spôsobenými neistotou v zamestnaní alebo počas podnikania. 

Pôžička na spotrebiče 

Ide o účelové pôžičky, vďaka ktorým si môžete zaobstarať konkrétny výrobok potrebný do domácnosti. V niektorých prípadoch môže byť tento nákup na splátky výhodnejšie, než krátkodobé pôžičky na čokoľvek. Pôžičku na spotrebiče ponúkajú nielen banky a nebankové spoločnosti, ale môžete ju získať rovno na predajni alebo v eshope. Predajcovia v tomto prípade fungujú ako sprostredkovatelia. 

Pôžička na jedlo 

Ak ste v situácii, že nemáte ani na jedlo, nie je pre vás pôžička väčšinou riešením. Jedlo je totiž základné životné potreba, na ktorú by ste mali mať peniaze vždy. Jedinou výnimkou snáď môže byť situácia pred výplatou, keď ste z nejakého opodstatneného dôvodu s financiami nevyšli. V takom prípade vám pôžička na jedlo môže dočasne pomôcť. Každopádne by sa nemalo jednať o opakujúce sa situácii. 

Pôžička na rekonštrukciu 

Hlavne u rozsiahlejších opráv a renovácií sa vždy oplatí sledovať ponuku pôžičiek na rekonštrukciu. Majú totiž dlhšiu dobu splatnosti a môžu sa vyznačovať výhodnejšie úrokovou sadzbou. Tú nájdeme najmä u bankových pôžičiek, ktoré sa na podobné produkty odjakživa špecializujú. Napriek tomu to neznamená, že by ste mali vynechať ich porovnanie s nebankovým sektorom. Aj tam sa môže vyskytnúť zaujímavá akcia na pôžičku. 

Pri výbere pôžičky na zabezpečenie chodu domácnosti sa vždy oplatí využiť online nákupný pôžičiek. Táto služba je zadarmo. Ponúka aktuálne porovnanie toho, čo súčasný bankový a nebankový sektor v oblasti pôžičiek ponúka, vrátane zaujímavých akcií.