Podnikanie

Oplatí sa franšízové podnikanie?

Ponúka sa otázka, či sa franšízové ​​podnikanie vlastne oplatí. Zo všetkých strán počúvame, ako je ideálna cesta začať podnikať, ale hodí sa skutočne pre kohokoľvek? Už vieme, že franšízová sieť môže vzniknúť prakticky vo všetkých odvetviach, a to vrátane služieb. Dôkazom je toho Extéria Market, poskytovateľ poradenstva v oblasti BOZP a PO, ktorá sa nielen vďaka tomu rozšírila do rôznych kútov Česka aj na Slovensko. Poďme sa teda pozrieť na to, či sa skutočne oplatí.

Keď nechcete príliš riskovať

Súčasná doba je nevyspytateľná, čo môže znamenať jediné – nie každému sa do vlastného podnikania môže chcieť. Lenže keď veríte vo svoje schopnosti a už nechcete byť ďalej zamestnaným človekom, hľadáte niečo, čo by bolo menej rizikové. A franšíza taká je.

Všetok princíp spočíva v poskytnutí fungujúceho know-how aj marketingovej stratégie, z ktorej môžete ťažiť vo svoj prospech. Tým pádom sa znateľne znižuje pravdepodobnosť toho, že by vaša firma skončila už po prvom roku.

Samozrejme prakticky žiadna firma negarantuje, a to ani franšízová spoločnosť, že sa hneď v prvom roku dostanete do zelených, prípadne aspoň čiernych čísel. To už je na šikovnosti každého podnikateľa individuálne. Dostane sa však skvelý odrazový mostík, vďaka ktorému minimálne ten štart bude iný – lepší.

Hľadajte odvetvie, kde vidíte dieru na trhu

To, že na základe franšízového podnikania v Českej republike funguje mnoho spoločností ešte neznamená, že nemôžete si ako prvú otvoriť pobočku takej značky, ktorá u nás ešte nie je. Keď sa vám podarí nájsť túto dieru na trhu, pravdepodobnosť budúceho úspechu bude určite veľká. Ak ste už takú dieru na trhu našli, potom nie je nad čím dlho špekulovať – ​​dvere sú vám dokorán.

Samozrejme kľúčová bude obstarávacia cena franšízovej licencie. Niektoré sa dajú zohnať do päťdesiatich tisíc korún, iné stoja stovky tisíc, niektoré dokonca milióny. Záleží na tom, pre čo sa rozhodnete a aké sú vaše finančné možnosti.