Financie

Odísť do penzie skôr? Čo je to takzvaný preddôchodok a kedy je vhodný

Už ste počuli o takzvanom „preddôchodku”? V súčasnej dobe máme tendenciu neustále si počítať, kedy môžeme naskočiť do seniorného štýlu života. Kedy môžeme odísť zo zamestnania, kedy sa môžeme konečne naplno venovať svojej záhradke. A zatiaľ čo väčšina sa zaujíma iba o dôchodok, iní vedia, že v niektorých prípadoch je možné zvážiť aj preddôchodok. O čo vlastne ide?

Preddôchodok alebo predčasný dôchodok?

Nárok na riadny dôchodok väčšinou vzniká po prekročení šesťdesiateho, prípadne šesťdesiatpäťročného roku života. Niektorí sa však rozhodnú siahnuť po predčasnom dôchodku, ktorý má však jednu veľkú nevýhodu – trvalo skracuje výšku starobného dôchodku. Nepleťte si však predčasný dôchodok s takzvaným preddôchodkom – hovoríme o dvoch odlišných veciach.

Zatiaľ čo predčasný dôchodok trvalo znižuje riadny dôchodok (a za posledný rok oň požiadalo zhruba tridsať percent seniorov), druhú možnosť, teda preddôchodok využíva len hŕstka z nich. Je síce pravdou, že aj konečný riadny dôchodok kráti, ale oveľa menej. Navyše si pri tejto možnosti môžete ľubovoľne privyrábať.

Preddôchodok je možné kombinovať s ďalšími činnosťami

Od predčasného dôchodku sa teda líši predovšetkým týmto – možnosťou kombinovať ho s ďalšími činnosťami, ktoré môžu výšku konečného, riadneho dôchodku nakoniec veľmi pozdvihnúť. Samozrejme rovnako ako v prípade predčasného dôchodku, aj tu platí, že na preddôchodok nemôže siahnuť každý. Čerpá sa z dôchodkového sporenia, a to spoločne so štátnou podporou.

Keďže si to prakticky platíte sami zo spomínaného sporenia, aby ste na to vôbec dosiahli, musíte si sporiť formou takzvaného doplnkového dôchodkového sporenia, a to minimálne päť rokov pred podaním žiadosti. Musíte mať navyše nasporené toľko, aby mesačná splátka preddôchodku zodpovedala zhruba tridsiatim percentám priemernej mzdy, ktorá je vyhlásená ministerstvom.

Aktuálne výška preddôchodku teda činí zhruba jedenásť tisíc korún. Na celkovú výšku sa navyše vzťahuje doba, počas ktorej budete chcieť túto finančnú podporu čerpať (minimálne dva, maximálne päť rokov).