Financie

Naučte deti hospodáriť s peniazmi, máme pár tipov

Deti človeka bohužiaľ stojí. Potrebujú k svojmu životu veľa, rodičia sa tak musí snažiť zarábať dostatok peňazí, aby im to, čo potrebujú, dopriali. Samozrejme treba rozoznávať to, čo deti potrebujú, a to, čo deti chcú. Avšak už do malička by rodičia mali deti učiť hospodárenie s peniazmi. Poznať váhu peňazí je dôležité, deti k nim budú následne úplne inak pristupovať. Ak ste sa teraz rozhodli s peniazmi hospodáriť, máme pár tipov, ako na to. 

Jednotlivé tipy sa nebojte začať využívať, rovnako tak sa nimi len nechajte inšpirovať. V každom prípade vám môžu s deťmi a ich hospodárením s peniazmi pomôcť. 

Pomoct by mohlo vreckové 

Ak máte pocit, že vaše deti nevedia s peniazmi hospodáriť, pomoct môže vreckové. Odkážte je zrazu len na seba samotné, dajte im raz mesačne toľko korún, koľko pokryje ich nutné výdavky a tiež niečo navyše. Zrazu budú naozaj odkázaní sami na seba a naučia sa s peniazmi vychádzať, neutrácať za hlúposti. 

Z počiatku pokojne postačí týždenné vreckové, ktoré bude zahŕňať tradičné výdavky, ktoré treba pokryť, a niečo navyše. Uvidíte, ako sa s tým dieťa vysporiada. 

Za chyby sa musí platiť 

Už od malička si deti odkladajú do svojich pokladničiek peniaze. Skrátka a dobre chcú mať peniaze na to, čo im rodičia nechcú kúpiť. Učte však deti, že ak niečo vykonajú, musí za to zaplatiť. Ak rozbijú tanierik, treba za tanierik zaplatiť. Ak rozbijú ovládač, musí kúpiť nový. Alebo aspoň nech na kúpu novej veci prispejú, poučí sa z toho a už viackrát to neurobia. 

Na to, čo chcú, si musí našetriť 

Rovnako tak je treba ich učiť, že im nebudete vždy kupovať všetko. Na to, čo chcú, si skrátka musí našetriť. To je pravidlo, cez ktoré nejde vlak. Nekupujte im každú vec, ktorú si zmyslí že chcú. Dovoľte im, nech si na vec našetria, pretože len tak si ju budú viac vážiť