Pôžičky

Najčastejšie otázky pred hypotékou a odpovede na ne

Aj keď banky zvyšujú svoje úroky súvisiace s hypotekárnym úverom, napriek tomu sa medzi nami nájdu jedinci, ktorí napriek tomu všetko po hypotéke túžia. Respektíve túži po svojom vlastnom bývaní a hypotéka je jednou z možností, ako svoje bývanie dosiahnuť bez toho, aby sme museli mať vo vreckách milióny korún. Okolo tohto úveru na bývanie sa však točí mnoho otázok, preto si poďme aspoň tie najčastejšie z nich zodpovedať.

Ako dlho trvá schvaľovanie a vybavovanie hypotéky

Jednou z najčastejšie pokladaných otázok je, ako dlho trvá vybavovanie a schvaľovanie hypotekárneho úveru. Predsa len keď človek túži po vlastnom bývaní, chce, aby bola hypotéka vybavená prakticky ihneď. Bohužiaľ na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Všetko záleží na banke, ale aj na žiadateľov ako takých.

Ak by sme napriek tomu všetko mali spomenúť aspoň veľa, veľmi všeobecnú odpoveď, povedzme, že celý proces vybavovania a schvaľovania hypotéky zaberie zhruba mesiac.

ČO je to americká hypotéka?

Pri zisťovaní svojich možností ste možno narazili na pojem, a to na americkú hypotéku. A sami seba ste sa spýtali, čo to vlastne je, čo to znamená. Hovoríme o pôžičkách na bývanie, kedy je možné človeku požičať až päť miliónov korún s odlišným úrokom, ktorý je však v porovnaní s úrokom na klasickú hypotéku vyššia. Stále však ide o lepšiu možnosť, než akú je spotrebiteľský úver.

Táto pôžička sa však môže vziať prakticky na čokoľvek. Môže to byť na rekonštrukcii, dokonca aj na štúdium v ​​zahraničí, ktoré býva pomerne nákladné.

Čo je to fixácia hypotéky?

Jednou z veľmi často pokladaných otázok je aj to, čo je to fixácia hypotéky. Definovať ju možno ako obdobie, počas ktorého je držaná jedna úroková sadzba. Čiže počas fixácie sa nemusíte obávať toho, že by vám úroková sadzba bola zvýšená, alebo naopak znížená.