Nezařazené

Najčastejšie chyby začínajúcich investorov

V čase, keď sa veľa ľudí chystá nakúpiť investičné zlato či investičné striebro, nehnuteľnosti alebo akcie, aby zhodnotili svoje úspory a ochránili ich pred infláciou, je vhodné sledovať trh a jeho vývoj. A tiež sa poučiť z najčastejších chýb, ktoré urobili investori pred vami a ktoré ich stáli veľa času aj peňazí.

6 vecí, ktoré môžete robiť inak

Prvou častou chybou je nákup náhodných aktív bez akéhokoľvek plánu. Preto si vždy určite jasnú stratégiu a zo začiatku sa jej držte, pokiaľ sa na investičnom trhu nebudete cítiť ako ryba vo vode. Nikdy však neinvestujte viac, než si môžete dovoliť stratiť, a svoje investície diverzifikujte.

Keď akcie alebo iné investície začnú klesať, mnoho nováčikov podlieha panike a snaží sa ich čo najskôr predať, aby sa vyhli ďalším stratám. Lenže výkyvy sú na investičnom trhu úplne bežné av dlhodobom horizonte sa s najväčšou pravdepodobnosťou ich hodnota opäť zvýši.

Nakupovať čo najlacnejšie a predávať čo najskôr je snom každého investora. Bez znalosti fundamentálnej a technickej analýzy ale len budete strácať čas. Investovanie je dlhodobý proces a zastihnúť presný vrchol či prepad je úloha pre skúsených investorov.

Pozor na podozrivo vysoký výnos

Jednou z najväčších chýb, ktoré môžete urobiť, je požičať si peniaze a investovať ich do aktív, ktoré sľubujú až podozrivo vysoký výnos počas veľmi krátkej doby. V konečnom dôsledku nie je múdre do takýchto aktív investovať ani peniaze, ktoré máte, pretože v takých ponukách býva schovaný nepekný háčik. Bez riskovania sa nezaobídete, ale buďte obozretní.

Diverzifikácia prostriedkov je zárukou úspešného investovania. Keď budete všetko vsádzať len na jednu kartu, je väčšia pravdepodobnosť, že sa spálite. Investícia je najlepšie vyberať podľa toho, aké sú vaše ciele a účely, ktoré chcete dosiahnuť.

A napokon, ak nejakú chybu v investíciách urobíte, berte ju ako cennú skúsenosť. Nesnažte sa hľadať vinníka svojich neúspechov a prijmite ich ako súčasť investovania.