Financie

Mýty o stavebnom sporení. Vyvráťme si to, čo koluje medzi ľuďmi

Rozhodli ste si zriadiť stavebné sporenie? V takom prípade sa môžete stretnúť s celý rad mýtov, ktoré o stavebnom sporení pojednávajú. V súčasnej dobe je stavebné sporenie naozaj najväčší trend medzi ľuďmi, možno aj práve preto vzniká celý rad najrôznejších mýtov a taky povestí. Vyvráťme si to, čo medzi ľuďmi koluje dnes a denne a zistime tak všetko dôležité o stavebnom sporení.

Podľa dostupných informácií je stavebné sporenie v Českej republike už vyše dvadsaťpäť rokov. Jedná sa o veľmi obľúbený produkt, okolo ktorého však koluje celý rad nezmyslov a mýtov. Vybrali sme niekoľko z nich, ktoré vás možno v minulosti mohli zmiasť alebo s ktorými ste sa mohli stretnúť.

Keď stavebné sporenie, tak peniaze šesť rokov za mrežami

Mnohí ľudia sa domnievajú, že ak si dohodnú stavebné sporenie, razom na uložené peniaze až šesť rokov nedosiahnu. Pravdou ale je, že na peniaze siahnuť môžete, len by ste v prípade siahnutie na peniaze šiestich rokov prišli o štátnu pomoc, ktorá by vám bola pripísaná. Samozrejme každé stavebné sporenie má svoje isté podmienky, ale väčšinou platí, že už po dvoch rokoch môžete čerpať úver zo stavebného sporenia.

Nemôžem sporiť svojim vnúčatám

Tak to už tiež nie je pravdou. Aj svojim vnúčatám môžete sporiť, a to už od ich narodenia. Je však potrebné, aby stavebné sporenie založil ich zákonný zástupca. Prispievať potom do stavebného sporenia môžu úplne všetci, kto o to má záujem, a to ako rodičia, tak napríklad práve spomínaní starí rodičia.

Za stavebné sporenie nekúpim chalupu

Mýlite sa, ak sa domnievate, že si za stavebné sporenie nekúpite treba chalupu. Za vyzbierané peniaze si potom môžete kúpiť úplne čokoľvek. Pokiaľ si však budete chcieť vziať úver zo stavebného sporenia, musí mať kupovaná nehnuteľnosť popisné číslo. To je stanovená podmienka.