Financie

Míňate moc za jedlo? Prinášame tipy, ako nakupovanie zmierniť

Každá rodina by si mala tvoriť takzvanú finančnú rezervu. Je to potrebné z toho dôvodu, že môžu prísť neočakávané situácie, v ktorých vám môžu usporené peniaze pomoct. Bohužiaľ, aj keď dostávame v práci pridané, len hŕstka ľudí si šetrí. Niektorí neustále utráca za to, po čom túži, iní naopak míňa peniaze za jedlo. Jedlo je dôležité a nakupovať ho musíme, avšak mnoho ľudí utráca za jedlo šialené peňazí a rovnako veľa jedla nakoniec vyhodí. Vyhnime sa tomu a Neplytvajme jedlom. Radšej nakupujme len to, čo potrebujeme. 

Keď ideme do obchodu, väčšinou ideme len na niečo k obedu a na desiatu. Bohužiaľ keď vidíme toľko vecí v zľavách, siahneme aj po nich. Lenže tak to začína. Nakúpime hromadu jedla v zľave, ale bohužiaľ ho nestihneme skonzumovať, a tak po pár dňoch letí do odpadkového koša. Nakupujte s rozvahou, neutrácajte za viac jedla, než aké dokážete skonzumovať. 

Z mnohých štatistík a prieskumov vyplýva, že ľudia dokážu za jedlo minúť mesačne aj tritisíc korún. Je to naozaj ohromná suma, keď si vezmeme, že sa jedná o sumu na jedinca. Ak aj vy patríte k tým, ktorí nakupujú nerozvážne, prinášame vám niekoľko tipov, ako nakupovanie jedla zmierniť. 

Nakupujte so zoznamom 

Už ste to skúsili so zoznamom? Je to možnosť, ako nakúpite len to, čo potrebujete, teda neminiete moc. Keď budete nakupovať so zoznamom, vyhnete sa jedlu, po ktorom túžite, ale ktoré nepotrebujete, pretože by ste ho nestihli skonzumovať. 

Neplaťte kartou 

Veľmi pomáha, keď si stanovíte na týždeň akejsi maximum finančných prostriedkov, ktoré môžete za jedlo minúť. Ak to tak urobíte, je jasné, že neminiete tak moc, ako bežne. Vaše týždenné maximum si vyberte z bankomatu a zásadne plaťte v hotovosti. Vďaka tomu neporušíte váš týždenný limit a neminiete za nákupy tak moc, ako ste zvyknutí.