Podnikanie

Microsoft už ako Apple. Trhová hodnota sa vyrovnáva

Spoločnosť Microsoft vám iste nemusíme predstavovať. Vďaka tejto spoločnosti sa zakladateľ Microsoftu udržal niekoľko dlhých rokov na prvej priečke rebríčka najbohatších ľudí na svete. Aj keď Bill Gates je svojím majetkom pre mnohých nedosiahnuteľným, spoločnosť Microsoft nemá tak veľkú trhovú hodnotu. Trhová hodnota spoločnosti bola oveľa menšia ako trhová hodnota spoločnosti Apple, ale to sa v poslednom čase zmenilo. Teda nie tak úplne – zatiaľ sa len trhová hodnota doťahuje na spoločnosť Apple. 

Spoločnosť Apple sa pred štvrť rokom stala prvou americkou verejne obchodovanou spoločnosťou, ktorej trhová hodnota prekonala hranicu bilióna USD, čo je zhruba dvadsaťtri bilióna korún. Avšak na svojej pozícii sa pravdepodobne neudrží dlho, pretože sa na jej úroveň dostáva aj iná spoločnosť, a to práve spoločnosť Microsoft, ktorá by spoločnosť Apple mohla na mieste vystriedať. 

Zatiaľ čo v nedávnej dobe sa akcie spoločnosti Apple zdvihli na 1,3 percenta, po ukončení obchodovania akcie nasledovne klesli, a to o viac, než aké bolo zvýšenie, a síce o 1,77 percenta. Bolo to najmä preto, že sa malo uvaliť clo na dovoz výrobkov, a to aj iPhonov. 

V porovnaní s akciami spoločnosti Microsoft – síce akcie spoločnosti Microsoft tiež klesli, avšak klesli len o tri desatiny percenta oproti skoro dvojpercentnému poklesu akcií spoločnosti Apple. Obe spoločnosti sú tak na zhruba rovnakej hranici trhovej hodnoty, zatiaľ ale dominuje Apple. 

Po ôsmich rokoch zmena 

Apple svoju trhovou hodnotou prekonal spoločnosť Microsoft už v roku 2010. Od tej doby sa pýši väčšie trhovou hodnotou. Lenže pred štyrmi rokmi spoločnosť Microsoft zmenila generálneho riaditeľa a zrazu sa spoločnosť nestala tak závislá na softvéri Windows. To ju posilnilo a vďaka tomu sa začala postupne dvíhať trhová hodnota, pretože firma začala hrať na viacerých strán. 

O spoločnosti Microsoft 

Spoločnosť Microsoft je v súčasnosti jednou z najväčších amerických spoločností. Podľa trhovej kapitalizácie v roku 1998 sa dokonca jedná o najväčšiu americkú firmu. Pozíciu si firma držala až do roku 2000, potom však praskla internetová bublina a gigant stratil svoje označenie „najväčšia americká spoločnosť“.