Financie

Mal váš vlak meškanie? Kedy máte nárok na odškodné?

Počas leta ľudia cestujú s veľkou obľubou vlakom. Je to pre nich mnohokrát rýchlejší, hlavne menej stresujúce spôsob prepravy z jedného miesta na druhé. Navyše počas sezóny mávajú vlaková spoločnosti naozaj skvelé akcie, počas ktorých je možné kúpiť si cestovný lístok za úplne fantastické ceny. S vlaky sa však spája tiež meškanie. Bohužiaľ počas leta môže vzniknúť na trati veľa problémov, vlaky nemusí prísť včas. Niektoré meškanie môžu byť aj niekoľkohodinová. V takých chvíľach chcete svoje peniaze za lístok vrátiť. Lenže sa ponúka otázka, máte na odškodné vôbec nárok?

V Českej republike je úplne bežné, že majú vlaky meškanie. Niekde na trati sa skrátka zaseknú alebo vypukne požiar alebo dôjde k inej nehode. Bežne však býva oneskorenie niekoľkominútové, maximálne polhodinové, čo sa dá rešpektovať. Čo sa však už nedá rešpektovať, je oneskorenie, ktoré je niekoľkohodinové.

Kedy vzniká nárok na kompenzáciu?

Ak často lietate lietadlom, viete, že v prípade meškania letu máte nárok na odškodné či na takzvanú kompenzáciu. To isté sa vzťahuje aj na vlakovú dopravu. Dopravca je povinný vás odškodniť už vtedy, kedy má vlak meškanie dlhšie ako šesťdesiat minút.

Mnohí cestujúci sa však domnievajú, že nárok na odškodné vzniká až vo chvíli, kedy má vlak meškanie trojhodinovej. To je však omyl, stačí „len“ šedesátiminutové meškanie a môžete si klásť nárok na vrátenie peňazí, prípadne na nejaké odškodné.

Ako vysoké odškodnenie možno získať?

Možno sa pýtate, aké vysoké môže odškodné byť. To sa vždy odvíja od dĺžky daného meškanie. Pokiaľ má vlak meškanie od šesťdesiatich do sto dvadsiatich minút, môžete požadovať odškodnenie vo výške dvadsaťpäť percent ceny lístka. U dlhšieho oneskorenia môžete chcieť po dopravcovi až päťdesiat percent z ceny lístka.

Odškodnenie musí na bankové konto doraziť do jedného mesiaca od podania žiadosti.