Financie

Je lepšie platiť na e-shope kartou alebo prevodom?

Keďže žijeme vo svete plnom internetu, tak väčšinou z neho aj všeličo kupujeme. Už nechodíme do obchodu ani pre potraviny, pretože si skrátka môžeme zájsť len tak na rohlik.cz alebo na kosik.cz a môžeme si doviezť svoje obľúbené potraviny priamo až k nohám. Ovšem či už nakupujeme na internete čokoľvek, mali by sme vedieť, či je alebo nie je nejaký rozdiel medzi platením kartou či prevodom.

Najčastejšie platíme kartou ihneď, online. Je to oveľa rýchlejšie, pretože väčšinou sa platba odošle a príde na účet v tom istom okamihu, čo peniaze odídu z nášho účtu. To znamená, že naša objednávka bude poslaná rýchlosťou blesku a že do dvoch dní ju naozaj máme doma (jedná sa o nakupovaní nábytku či podobných vecí).

Čo sa ale týka prevádzanie peňazí pomocou klasického prevodu, je to trochu zdĺhavejšie. Lenže ten hlavný rozdiel nespočíva v tomto – v tej rýchlosti .

Čo je teda výhodnejšie?

Rozhodne výhodnejšie platiť prevodom. Obchodníci totiž nemusí prijaté platby nijako registrovať. Tieto finančné správy sú evidované samotnými bankami, teda majú akúsi „elektronickú stopu“. Teda bude jasné, že platby boli vykonané a že banky o tom vedia. Navyše štát túto elektronickú stopu môže bez problémov kontrolovať.

Čo sa týka platieb ihneď kartou, tak tu je povinnosť evidovať platby napriek tomu, že nejaká elektronická stopa existuje.

Prečo toľko komplikácií?

Na prvý pohľad sa zdá, že je to príliš komplikované. Keď sa na to pozrieme z blízka, tak to naozaj komplikované je, pretože treba taká platba kartou je evidovaná niekoľkonásobne. Najskôr je identifikovaná v čase, keď sa zadá platba, potom keď sa odpočíta platba z účtu a následne potom ešte v aplikáciách, ktoré platbu sprostredkovávajú. Taky je evidovaná v platobných bránach, ak využívajú e-shopy túto možnosť.