FinanciePôžičky

Kúpa vlastného bývania opradená radom pascí. Na čo si dať pozor?

Kúpiť si vlastné bývanie – krok, ku ktorému sa schyľuje v nejednej domácnosti. Bohužiaľ sa medzi nami nájdu tí, ktorí idú do kúpy úplne po hlave a ktorí nechcú čakať ani minútu. A s týmto krokom sa nesie jedno – chyby, ktoré neskôr ľutujeme. Napríklad nezistenie skutočného právneho a technického stavu bytu. Alebo nevhodne vykonaná rezervačná zmluva, ktorá vlastne nepotvrdzuje nič, na čom sa predávajúci a kupujúci zhodli. A tento zoznam bohužiaľ má mnoho ďalších položiek.

Nulová kontrola zmluvnej dokumentácie

Kúpa bytu je opradená mnohými dokumentmi, nielen rezervačnou zmluvou. Každý kupujúci by si preto mal skontrolovať aj ďalšiu zmluvnú dokumentáciu, ktorú spoločne s predávajúcim dôjde. Najmä platí, že sa nesmie podpisovať nič, čo ste si vopred neprečítali. Dbajte predovšetkým na čítanie malých, drobných písiem pod čiarou.

Rozhodne neplatí, že to, čo prejde realitnou kanceláriou, sa čítať nemusí. Opak je v tomto prípade pravdou a skôr platí, že aj tomuto venujte svoju pozornosť. Či už sa realitná kancelária javí akokoľvek spoľahlivo a férovo, nakoniec takú byť nemusí.

Družstevné byty = záväzok

Vybrali ste si družstevný byt, ktorému ste dali prednosť pred bytom v osobnom vlastníctve? Nezabúdajte na jedno – družstevným bývaním si kupujete predovšetkým záväzok. Pokiaľ sa uchýlite k tomuto kroku, zistite si, aké budú vaše povinnosti a pomery v družstve. Samozrejme sa informujte aj o právach, ktoré sa vás ako družstevníka budú týkať.

Družstevný byt môže byť opradený mnohými poplatkami alebo napríklad nutnosťou, aby ste vôbec mohli danú nehnuteľnosť prenajať. Skrátka a dobre – nemáte v tomto slobodu.

Zloženie rezervačného poplatku

Zložiť rezervačný poplatok – to nie je nič nezvyčajné. Je to skrátka taká poistka, že vám nehnuteľnosť nevyfúkne niekto iný, kto príde po vás a komu sa nehnuteľnosť tiež zapáči rovnako ako vám. Pokiaľ sa však rozhodnete si týmto štýlom poistiť budúce bývanie, majte to podviazané rezervačnou zmluvou alebo akýmkoľvek iným papierom, ktorý odovzdanie peňazí a vytvorenú rezerváciu potvrdzuje a ku ktorému sú priložené podpisy oboch strán. Tým predídete možným nemilým scenárom.