Financie

Kreditná alebo debetná karta? Veľa ľudí nepozná, aký je medzi nimi rozdiel

Platobnú kartu používa veľké percento ľudí. Je to už bežnou udalosťou, u mladších ľudí dokonca zastaranou (dnes už sa na platenie používajú aj inteligentné hodinky a telefóny). Napriek tomu má veľa ľudí zmätok v tom, či vlastnú kreditnú alebo debetnú kartu. Čím sa tieto dve karty líšia, a ktorá je vhodná na vaše použitie?

Debetná karta

Toto je pravdepodobne tá karta, ktorú dostanete k svojmu bežnému účtu. Slúži na bezkontaktné platenie alebo na vyberanie hotovosti z bankomatu. Aby ste jej mohli zaplatiť, musíte mať príslušnú finančnú čiastku na svojom účte (prípadne dohodnutý kontokorent, ktorý umožňuje automatickú krátkodobú pôžičku v prípade nedostatku finančných prostriedkov). Za nákupy s touto bankou môžete získať určité výhody, ako je napríklad vedenie bežného účtu zadarmo.

Kreditná karta

Kreditná karta nie je prepojená s vašim bežným účtom. Môžete ju získať aj v inej banke, než kde máte svoj primárny účet. Umožňuje vám zaplatiť určitú finančnú čiastku, ktorú v skutočnosti nemusíte vlastniť. Táto čiastka je obmedzená hornou hranicou. Existuje bezúročné obdobie (obvykle okolo 50 dní), kedy je pôžička zadarmo – pokiaľ ju zvládnete zaplatiť, nič vás nestojí. Avšak pozor! Pokiaľ nestihnete zaplatiť v bezúročnom období, obvykle na vás čaká vysoký úrok, ktorý musíte zaplatiť spolu s požičanou finančnou čiastkou.

Kedy nepoužívať kreditnú kartu?

Dalo by sa teda povedať, že kreditná karta je dobrým spôsobom, ako môžete zaplatiť. Pokiaľ ju ale chcete použiť, uistite sa, že stihnete dlžnú čiastku zaplatiť včas – pokiaľ možno v bezúročnom období. Pokiaľ si každý mesiac vystačíte so svojimi príjmami, je zbytočné takú kartu vlastniť. Použiť ju môžete v prípade, že chcete kúpiť nejaký drahší spotrebič. A snažte sa zaplatiť vždy čo najskôr. Kreditná karta sa nehodí na vyberanie hotovosti – na to slúži vaša debetná karta.