Financie

Kedy je najlepší čas na výmenu meny?

Chystáte sa na dovolenku a neustále preto sledujete, ako sa vyvíja kurz mien. Pokiaľ si kupujete letnú dovolenku už v januári, potom ste určite premýšľali o tom, či sa vám neoplatí, vymeniť si peniaze aj už teraz, v zime. Sú zimné kurzy výhodnejšie ako tie, za ktoré nakupujeme peniaze tesne pred sezónou? Odporúčania, ktoré ponúkame v tomto článku sú všeobecné a môžu byť ovplyvnené celým radom faktorov. Preto nemusí platiť vždy a na sto percent.

Kedy sa vydať do zmenárne?

Oplatí sa sledovať kurzy mien av prípade náhleho poklesu meny (v štáte kam idete) zareagovať a nakúpiť. Kurz euro, dolár alebo libra – pre všetkých všeobecne platí, že sú vyššie ešte pred začiatkom doby dovoleniek. V júni, júli a auguste je dopyt po zahraničných menách obvykle najvyšší, a to znamená, že v týchto mesiacoch budú peniaze najdrahšie. Pokiaľ teda nakupujete dovolenku s predstihom, a viete, do ktorej krajiny pôjdete, oplatí sa nakúpiť menu taktiež s predstihom.

Hotovosť alebo platobná karta?

V súčasnej dobe už si banky za výber v zahraničí neúčtujú také poplatky, ako tomu bolo v minulosti. V mnohých krajinách sa dá taktiež platiť kartou. To so sebou nesie mnohé výhody, ale aj nevýhody. Tu sa odborníci delia na dve skupiny – tí, ktorí uprednostňujú mať pri sebe hotovosť, a tí, ktorí dávajú prednosť kartám. Platba každého má svoje výhody a nevýhody. Hotovosť je jednoducho hotovosť, keď ju máte, môžete si byť istí, že sa nevyskytne žiadny technický problém a vy nakoniec nezaplatíte. Hotovosť ale môže byť odcudzená. To platobná karta tiež, ale vzhľadom na to, že je chránená PINom, neprídete o toľko. Ktorá z možností je lepšia, je teda na tom, čo uprednostňujete práve vy. Všeobecne sa odporúča mať možnosť oboch – určité množstvo peňazí v hotovosti aj platobnú kartu.

Kedy je kurz meny najnižší?

Ak by sme chceli odpovedať na otázku, kedy je najlepší čas na výmenu meny, jednoduchá odpoveď by bola: keď je kurz meny najnižší. Avšak to, ako sa bude výška danej meny pohybovať, dopredu nevie nikto. Áno, dá sa to odhadovať, avšak môže dôjsť k neočakávanej udalosti, a všetko bude zrazu inak.