Financie

Keď kúrime elektrinou. Je to lacnejšie ako plyn?

Po nedávnom zdražovanie energií sa ľudia rozhodli zmeniť svoje dodávateľa. Lenže potom si uvedomili, že zdražujú kompletne všetci dodávatelia, a tak zrazu zmena dodávateľa nebol ten najlepší nápad. Niektorí tak začali šetriť a začali sa pokúšať o zníženie nákladov za energie. Iní zase premýšľa nad tým, že by začali kúriť elektrinou alebo naopak plynom. Lenže čo je výhodnejšie a lacnejšie? 

Všeobecne možno povedať, že plyn je ďaleko ekonomickejšie, ekologickejšie a samozrejme tiež lacnejšie, ale je tiež nebezpečnejší. Mnohé domácnosti plynom kúri, iné kúriť plynom nechcú, pretože sa toho bojí – bojí sa napríklad výbuchu plynu, čo je veľmi časté nešťastie, bohužiaľ. Iní zase sú utvrdenie v tom, že kúriť plynom budú, lenže keď nemajú plynovú prípojku, nemusí je vykurovanie plynom vyjsť lacnejšie. Plynová prípojka je totiž nákladná záležitosť. 

Keď sa teda rozhodnete zostať u elektriny alebo skrátka nemáte na výber, môžete požiadať o nižšiu distribučnú sadzbu D45d. 

Prečo požiadať o nižšiu distribučnú sadzbu D45d? 

Možno sa pýtate, prečo požiadať o nižšiu distribučnú sadzbu D45d. Ak si o ňu zažiadate, bude vám každý deň po dobu dvadsiatich hodín účtovaná nižšia sadzba za nočný prúd. 

Aj vykurovanie elektrinou môže byť výhodné 

Aby ste si však nemysleli, že plynové vykurovanie je výhodné vo všetkých prípadoch, nie je to tak. Aj vykurovanie elektrinou je v mnohých prípadoch výhodné, napríklad je to najvýhodnejšie u pasívnych domov, ktoré majú nízku celkovú spotrebu energie. Pre energetické domy je naozaj výhodnejšie investovať do vykurovania elektrinou než kupovať plynové kotly alebo prípadne drahá tepelné čerpadlá. 

Aj keď v poslednej dobe zdražovalo naozaj všetci dodávatelia, stále možno ušetriť tým, že si nájdete výhodnejšieho dodávateľa. Všetci dodávatelia nemajú rovnaké ceny, niektorí je stále majú ešte na nízkej hranici.