Podnikanie

Kde získať financie pre štart podnikania?

Rozhodli ste sa začať podnikať a potrebujete financie na jeho rozjazd? Potom vás čaká dôležité rozhodovanie, odkiaľ tieto financie vziať. Možností je hneď niekoľko a každá má svoju výhodu aj nevýhodu.

Vlastné zdroje

Ak sa rozhodnete pre financovanie svojho podnikania z vlastných zdrojov, odpadne vám akékoľvek papierovanie, dokazovanie alebo vyjednávanie. Je to najjednoduchší a najrýchlejší variant, vďaka ktorému získate absolútnu voľnosť. Je tu ale samozrejme riziko, že o svoje financie prídete. Navyše nie každý, kto chce začať s podnikaním, má dostatok financií k dispozícii.

Rodina, priatelia

Ak máte dobré kontakty medzi priateľmi, alebo rodinu naklonenú vašim nápadom, môžete požiadať o pomoc pri financovaní vášho podnikania je. Predpokladaná forma pomoci je pôžička, ktorá však môže mať výhodnejšie podmienky, než aké by vám dala banka. Nehovoriac o fakte, že vám pravdepodobne na vyjednávanie bude stačiť business plán a presvedčivosť. V prípade, že vám ale podnikanie nevyjde a vy sa dostanete do finančných ťažkostí, nehovoriac potom o neschopnosti splácať, vzťahy môžu byť vážne ohrozené.

Bankový úver

Pokiaľ nepomôžu vlastné zdroje ani zdroje najbližších, potom je tu stále ešte klasická banková inštitúcia, ktorá však od vás bude požadovať rozsiahly biznis plán vrátane finančného plánu a tiež informácie o vašom osobnom majetku a finančných pomeroch. Aj úroky tu budú vyššie, než aké by vám pravdepodobne ponúkli priatelia. Na druhú stranu sa ale zbavíte osobných väzieb.

Crowdfunding

Pokiaľ veríte, že by váš podnikateľský zámer zaujal davy, môžete verejne skúsiť požiadať o financovanie väčší počet jednotlivcov, ktorí sa pomocou malých čiastok na vaše podnikanie zložia. Výmenou im môžete ponúknuť poukaz na svoje produkty či služby, zľavu alebo inú výhodu. Okrem finančných prostriedkov navyše touto formou svoj projekt hneď aj spropagujete. Nevýhodou je ale riziko, že potrebnú sumu od ľudí nevyberiete.

Peer-to-peer financovania

Peer-to-peer financovanie je veľmi podobné pôžičke z banky, avšak požičiavajú tu „bežní ľudia“ bežným ľuďom, čo obvykle prebieha aj s nižším úrokom. Tieto pôžičky je možné realizovať pomocou online platformy.

Štart-upové súťaže

Pokiaľ je váš podnikateľský plán zaujímavý a nebojíte sa osobnej prezentácie, môžete vyskúšať aj startupovú súťaž, ktorá dáva možnosti získať financie v rádoch aj miliónov korún. Ďalšou výhodou je medializácia a získanie cenných kontaktov.

Investor

Prostredníctvom investora môžete nájsť skúseného partnera, ktorý vám pomôže nielen s finančnou stránkou vášho podnikania, ale môže a bude vám tiež radiť ohľadom podnikania a zasahovať do vývoja firmy. Čo môže mať však svoje výhody aj nevýhody.