Podnikanie

Kde sa vzal franchising?

O franšízu Extéria Market a ďalšie franšízové koncepty je v súčasnosti záujem. Je to preto, že sú synonymom pre podnikanie s nižšou pravdepodobnosťou neúspechu, ale vysokou pravdepodobnosťou úspechu. Keď sa však mnohí zaujímajú o tento spôsob vstupu do podnikateľských vôd, len málokto vie, odkiaľ franchising vlastne pochádza. A čo vy, viete to? Ak nie, pozrime sa na chvíľu do histórie.

O prvej franšíze sa toho veľa nevie

História franchisingu je zahalená nejasnosťami. Napríklad nie je jasné ani isté, kto komu predal prvú obchodnú licenciu, a teda kto vytvoril súčasnú formu franchisingu. Nielen ako podnikanie, ale aj ako investícia. Ak sa však pozrieme na samotné slovo franchisa alebo tiež „franchise“, môžeme povedať, že pochádza zo začiatku druhého tisícročia. Už vtedy králi udeľovali licencie na podnikanie za poplatok.

Dalo by sa povedať, že tento spôsob podnikania je tu s nami už od stredoveku. Napodiv, v posledných rokoch sme nemali veľa sympatií pre franšízové podnikanie, ale našťastie sa to zmenilo vo chvíli, keď v krajine začali expandovať české koncepty, nielen zahraničné spoločnosti.

Ako to bolo s moderným franchisingom?

Ako už bolo spomenuté, pravdepodobne hovoríme o veľmi starom spôsobe podnikania. V stredoveku sa platilo za franšízy alebo možnosť prevádzkovať určitý podnik. Ak by sme sa však zamerali len na moderné franchisingové podnikanie, povedali by sme, že história tohto spôsobu podnikania siaha približne do prelomu 19. a 20. storočia. Úplne prvou spoločnosťou, ktorá pôsobila týmto spôsobom, bola spoločnosť Winter Sewing Machina Company v Spojených štátoch. V tom čase sa zaoberala výrobou a predajom šijacích strojov.

Najväčší rozmach tohto „nového“ konceptu nastal v roku 1995, keď sa pravdepodobne najznámejší reťazec rýchleho občerstvenia McDonald’s začal rozširovať podobným spôsobom ako vyššie uvedená spoločnosť.