Financie

Investície do zlata. Oplatí sa?

Každý z nás by si mal dávať nejaké peniaze stranou. Je to predovšetkým z toho dôvodu, že nikto nevie, čo príde v budúcnosti. Zákon schválnosti je nevyspytateľný, nikto nevie, kedy príde o prácu alebo kedy sa prihodí niečo, čo bude potrebovať veľké finančné prostriedky. V mnohých situáciách by vám mohla finančná rezerva zachrániť život. Je však hlúposť svoje peniaze sporiť pod vankúš, kde nedôjde k žiadnemu zvýhodnenie. Radšej do niečoho investujte. Napríklad do zlata. 

V dnešnej dobe sa dá investovať skutočne do čohokoľvek. Otázkou je, či chcete riskovať alebo nie. Ak sa na risk necítite, investujte do bežného stavebného alebo dôchodkového sporenia. Ak sa však na risk cítite, investujte do zlata. 

Zlato je dnes pomerne výhodné, teda len za určitých podmienok. Ak sa rozhodnete investovať do zlata, musíte počítať s tým, že zlato nie vždy bude výhodné. Niekedy jeho cena môže spadnúť nízko, niekedy sa však vyhúpne do rekordných sum. 

Investujte teraz, cena zlata je na minime 

Ak by ste sa rozhodli investovať do zlata, mali by ste to urobiť práve teraz. Cena zlata je totiž na svojom doterajšom minime. Ako sme spomenuli, vývoj sa nedá predvídať. Len ťažko sa dá povedať, ako to bude za mesiac či za rok. 

Napríklad keď sa pozrieme na uplynulé roky, počas tých zlato kolísalo v rozmedzí dvadsiatich piatich percent. Trebárs tento rok v marci sa pohybovala unca zlata okolo 28 tisíc korún. Teraz je však ešte nižšie, zhruba na 1307 dolároch. 

Kde zlato nakúpiť? 

Napodiv aj zlato sa predáva bežne na internete. V súčasnej dobe sa predajom zlata zaoberá nejedna spoločnosť. Ak budete hľadať, narazíte napríklad na půlkilogramové zlaté zliatky, ktoré sa predávajú za jedenásť sto korún. Ak šťastie mať nebudete, nájdete rovnako ťažké zliatky za pol milióna i viac. 

Vo svete investícií, a konkrétne aj teraz, teda platí pravidlo: Teraz alebo nikdy.