Financie

Hypotekárny trh v roku 2023: Dosiahla inflácia svoj pomyselný vrchol?

Rok 2022 bol pre hypotekárny trh taká menšia skúška ohňom. Ku koncu roka prekročil pokles záujmu o hypotekárne úvery hranicu 80 % a celkový objem poskytnutých hypotekárnych úverov sa pohyboval iba okolo 163 miliárd korún, čo je najmenej od roku 2015.

Čo očakávať od roku 2023?

Vyhliadky na rok 2023 sú ešte menej optimistické. Očakáva sa, že objem poskytnutých hypotekárnych úverov ešte klesne a dostane sa tak na historicky najnižšiu hodnotu. Pravdepodobne sa bude pohybovať niekde okolo 100 miliárd korún,

Klesnúť by mala aj priemerná výška hypotéky, a to z existujúcich 3,2 milióna korún na 2,5 milióna.

Vzávere roku 2023 by malo dôjsť k poklesu aj pri úrokových sadzieb. Súčasná výška úrokových sadzieb sa pohybuje nad 6 %, pričom podľa niektorých analytikov by sa v poslednom štvrťroku tohto roka mohla táto hodnota znížiť a dostať sa späť pod hranicu spomínaných 6 %.

Čo zaobstaráme za hypotéku takmer 6% úrokom?

Vďaka prepadu na hypotekárnom trhu zažíva neľahké obdobie aj trh s nehnuteľnosťami. Ak už dlhší čas uvažujete o vlastnom bývaní, tak iste viete, že ceny nehnuteľností v posledných rokoch boli neúmerne vysoké.

V priebehu roku 2023 by malo dôjsť k progresu aj na nehnuteľnostnom trhu a ceny nehnuteľností by sa mali o niečo málo znížiť. Zatiaľ čo v januári 2022 by ste v Prahe za byt priemerne zaplatili 9,5 milióna, v januári 2023 sa táto priemerná cena znížila na 8,6 milióna. Pokles ceny teda činí takmer 10 %.

Čo ovplyvňuje nepriaznivé prostredie hypotekárneho trhu?

Faktorov, ktoré hypotekárnemu trhu neprajú, je hneď niekoľko. Jedným z kľúčových dôvodov je neustále narastajúca inflácia, ktorá dosiahla svoje maximum v roku 1993 (20,8 %) a hodnota zo septembra 2022 (18 %) jej šliapala tesne na päty. Podľa niektorých zdrojov by už mala byť za svojím vrcholom a v druhej polovici roka by sme mohli očakávať menšie inflačné ochladenie, ktoré ide ruka v ruke so znižovaním úrokových sadzieb hypotekárnych úverov ČNB.